25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Η Αβελίνο… δάγκωσε την Αρμάνι! (pics,vid)

Η Αβελίνο έραψε κοστούμι στην Αρμάνι Μιλάνο κερδίζοντας 94-92 στην δεύτερη παράταση για την 8η αγωνιστική της ιταλικής λίγκας.

Λίγες μέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό (23/11) η ομάδα του Πιανιτζιάνι ηττήθηκε στο «Φόρουμ» και οι άσχημες εμφανίσεις συνεχίστηκαν. Οι γηπεδούχοι αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο του Θίοντορ. Στο τέλος της πρώτης παράτασης ο Τζέρελς έδωσε το προβάδισμα στην Αρμάνι αλλά ο Φιλόι με ένα απίθανο σουτ έστειλε το ματς στην δεύτερη παράταση.

Η Αβελίνο αφού πέρασε μπροστά με τον Ριτς στο τελευταίο λεπτό πήρε τα ριμπάουντ, κρατώντας το σπουδαίο διπλό. Πρωταγωνιστές των νικητών οι Φιλόι και Ριτς, που είχαν από 21 πόντους ενώ ο Εντιαγιε είχε 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.  Για τους Μιλανέζους ο Τζέρελς είχε 23 πόντους και ο Θίοντορ 18.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 30-40, 50-58, 77-77 (κ.α.), 86-86 (α' παρ.), 92-94