29.4 C
Πέμπτη, 27 Ιουνίου, 2024

Η Έφες πήρε το ντέρμπι… Ευρωλίγκας στην Τουρκία (pics, vids)

Στο ντέρμπι της Τουρκίας που είχε άρωμα Ευρωλίγκας η Αναντόλου Έφες πήρε την εκτός έδρας νίκη από την Νταρουσάφακα με ... σε έναν αγώνα που χρειάστηκε η παράταση για να κριθεί ο νικητής.

Η Έφες είχε το προβάδισμα από την αρχή, αλλά οι γηπεδούχοι, όπως το συνηθίζουν, συνέχισαν την προσπάθειά τους ως το φινάλε βάζοντας δύσκολα στους παίκτες του Εργκίν Αταμάν.

Μείωσαν σε 71-74 (38') και ο Τόνι Ντάγκλας ισοφάρισε με 3/3 βολές σε 77-77 (39') και το ίδιο έκανε και ο Έβανς λίγο αργότερα (79-79, 39'15''). Μίτσιτς και Ντάγκλας αστόχησαν στις δικές τους προσπάθειες από τα 6μ75 με τον αγώνα να πηγαίνει στην παράταση. Οι βολές είχαν τον πρώτο λόγο στο έξτρα πεντάλεπτο ως το 81-85 με τον Ντίμπλερ στα μισά της παράτασης να ευστοχεί στο πρώτο εντός πεδιάς για το 84-85.

Σιμόν και Πλάις έδωσαν "αέρα" πέντε πόντων στην Έφες (84-89), ο πρώτος που ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 26 πόντους έδωσε και την χαριστική βολή γράφοντας και το τελικό 86-95.

Ο Άντριεν Μοερμάν με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Τουντσέρ με 14 πόντους, ο Πλάις με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μίτσιτς με 5 πόντους, αλλά και 11 ασίστ και ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 12 πόντους έχουν θέση ανάμεσα σε αυτούς που ξεχώρισαν από τους νικητές. Το γνωστό δίδυμο Ντάγκλας και Έβανς με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Νταρουσάφακα, ο Ντίμπλερ πρόσθεσε 12 και ο Κιντ 11 πόντους.