23.3 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Η άμυνα έκανε απλά τα πράγματα κόντρα στο Λαύριο

Η ασφυκτική άμυνα του Ολυμπιακού έκανε πολύ εύκολο το έργο των γηπεδούχων κόντρα στο Λαύριο (άνετη νίκη με 84-52) στο ΣΕΦ λίγο πριν αρχίσει μια από τις πιο κρίσιμες εβδομάδες τους στη σεζόν.
Το Λαύριο κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικό μόνο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου όπου μείωσε μέχρι και στους έξι πόντους (44-38 στο 23’) αλλά αυτό λειτούργησε σαν ξυπνητήρι για τον Ολυμπιακό. Στα επόμενα 11 λεπτά οι πρωταθλητές Ελλάδος “αιχμαλώτισαν” το Λαύριο επιτρέποντάς του να πετύχει μόλις έξι πόντους και η σεμνή τελετή έλαβε γρήγορα τέλος. Με ένα σερί 29-6 σε αυτό το διάστημα το σκορ εκτοξεύτηκε στο 73-44 στο 34’ με τους φιλοξενούμενους να ζουν μέρος του περσινού εφιάλτη τους (όταν και είχαν γνωρίσει τη συντριβή με 108-39). Με ισορροπημένο όμως το τελευταίο εξάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έμειναν σε αξιοπρεπή επίπεδα με βάση την εικόνα του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός στρέφει πλέον το μυαλό στη Νταρουσάφακα ενώ ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Α1. Ο κόουτς των γηπεδούχων Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε αρκετό χρόνο τόσο στον Γιάνγκ που επανέρχεται απο τραυματισμό αλλά και σε παίκτες που δεν παίζουν πολύ στην Ευρωλίγκα (Αθηναίου-Τολιόπουλος), ενώ δεν χρησιμοποίησε τον Σπανούλη (επανέρχεται με τη Νταρουσάφακα) και τον Πσπανικολάου για να πάρει ανάσες. ΖΕΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Δεδομένου της απουσίας του Σπανούλη αλλά και του Παπανικολάου, ο Βαγγέλης Μάντζαρης θύμισε ότι είναι και εξαιρετικός σουτέρ τριών πόντων (4/5) και με 12 πόντους πήρε τον τίτλο του πρώτου σκόρερ από τους εξίσου “ζεστούς” Ιωάννη Παπαπέτρου (10π.) και του Ματ Λοτζέσκι (10π. Με 4.5 διπ.). Από πλευράς Λαυρίου ο Στίβεν Γκρέι και ο Σόν Εβανς, με 12 πόντους έκαστος ήταν τα πρώτα βιολιά. Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ Η μεγάλη διαφορά στις ασίστ (18 έναντι 7) και η χαοτική στα ριμπάουντ (46 έναντι 27) δίνουν εύγλωτα την εικόνα του αγώνα και δικαιολογούν σε μεγάλο βαθμό τη διαφορά στο σκόρ για τους γηπεδούχους για τους οποίους σκόραραν και οι 12 παίκτες.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΔΩ.