16.7 C
Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου, 2024

Η άμυνα έδωσε την νίκη στην Τρέντο (pics)

Με όπλο την άμυνα η Τρέντο επικράτησε 78-56 της Βενέτσια και ισοφάρισε σε 2-2 την σειρά των τελικών της Lega Basket, όπου έχουμε δει τα πάντα μέχρι στιγμής.

Ύστερα από το break της Τετάρτης (14/6), η ομάδα του Μαουρίτσιο Μπουσκάλια αντέδρασε και περιόρισε κατά πολύ την επίθεση της Βενέτσια. Το 22-9 του πρώτου δεκαλέπτου έδειξε την αποφασιστικότητα των γηπεδούχων που επέβαλαν τον ρυθμό τους. Οι φιλοξενούμενοι "μάζεψαν" το ματς στο ημίχρονο (40-31) αλλά αυτό δεν έφτανε. Η τρίτη περίοδος δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας (54-46) όμως στην τέταρτη η Τρέντο πάτησε και πάλι το γκάζι για την τελική νίκη.

Από 14 πόντους σημείωσαν οι Φοράι, Φλακαντόρι και Χογκ. Για τους Βενετσιάνους ο Φιλόι πέτυχε 12 πόντους ενώ σε 23 λεπτά ο Μάικ Μπράμος σημείωσε 8 πόντους και κατέβασε 4 ριμπάουντ. Απογοητευτικοί οι φιλοξενούμενοι στα τρίποντα με 6/30.