20.7 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Ηρέμησε στην… παράταση η Μπαρτσελόνα (vids, pics)

Η Σαν Πάμπλο Μπούργος άγγιξε την έκπληξη της αγωνιστικής, αλλά η Μπαρτσελόνα άντεξε, αντέδρασε και πήρε τη νίκη μακριά από το Παλαού Μπλάου Γκράνα με 103-101 στην παράταση. Βαλένθια και Γκιπουζκόα πήραν τις εντός έδρας νίκες από Ιμπεροστάρ Τενερίφε και Εστουδιάντες αντίστοιχα, ενώ αντίθετα η Ουνικάχα Μάλαγα δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά. Ηττήθηκε στο σπίτι της από την Φουενλαμπράδα σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό.

Τι έγινε στους αγώνες

Βαλένθια-Ιμπεροστάρ Τενερίφε 74-61

Ο Τσους Βιδορέτα οδήγησε τη Βαλένθια στη νίκη επί της πρώην του ομάδας. Οι «πορτοκαλί» είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το τζάμπολ και αντέδρασαν σωστά όποτε η Ιμπεροστάρ Τενερίφε του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη προσπαθούσε να πλησιάσει. Ντούμπλιεβιτς (18π, 6ρ), Ουίλ Τόμας (16π, 7ρ) και Ράφα Μαρτίνεθ (13π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την Βαλένθια. Ο Βασιλειάδης σε 17’23’’ είχε 0/3 και 1 ριμπάουντ. Πονίτκα (15π, 9ρ) και Τόμπεϊ (14π, 8ρ) ήταν οι κορυφαίοι της Τενερίφης.

ACB Photo/M.Á. Polo

Ουνικάχα Μάλαγα-Φουενλαμπράδα 82-86

Η Φουενλαμπράδα πήρε την εκτός έδρας νίκη με 86-82 από την Ουνικάχα Μάλαγα. Ο Σμιτς σημείωσε 22 πόντους, ο Πόποβιτς είχε 17, ενώ οι Εγένγκα και Ολασένι πρόσθεσαν 14 και 12 αντίστοιχα. Κι αυτό με τους φιλοξενούμενους να έχουν 40% στα σουτ τριών πόντων. Ο Νεμάνια Νέντοβιτς σημείωσε 24 πόντους για τους γηπεδούχους.

ACB Photo/M. Pozo

Γκιπουζκόα-Εστουδιάντες 101-91

Η Γκιπουζκόα επιβλήθηκε με... κατοστάρα της Εστουδιάντες και τους Νορέλ (24π) – Τσέρι (20π) να βρίσκονται στις θέσεις των πρώτων σκόρερ. Ο Λάντεσμπεργκ με 22 πόντους ήταν για μια ακόμη φορά αυτός που ηγήθηκε επιθετικά της προσπάθειας της Γκιπουζκόα. Ο Τσβέτκοβιτς πρόσθεσε 15.

ACB Photo/L. García

Σαν Πάμπλο Μπούργος-Μπαρτσελόνα 101-103

Η Σαν Πάμπλο Μπούργος ήταν το φαβορί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα της με την Μπαρτσελόνα, ο οποίος τελικά κρίθηκε στην παράταση. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο (15-20), αλλά ένα επιμέρους 35-29 στη δεύτερη περίοδο άλλαξε τελείως την εικόνα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι από το πουθενά έγιναν το φαβορί, έφτασαν στο +14 (53-39, 21') με την Μπαρτσελόνα με ηγέτη τον Ερτέλ και κλειδί και τις συνεργασίες του με τον Άντε Τόμιτς να επιστρέφει για το 63-61 (27'25''). Η Σαν Πάμπλο Μπούργος έφτασε και πάλι στο +7 (70-63) και στο +12 (87-75, 35'33'') κι εκεί που έδειχνε πως κρατά το θετικό αποτέλεσμα στα χέρια της τα τρίποντα του Κόπονεν, του Κλαβέρ, του Ερτέλ οδήσαν στο 89-87 (38'50'') με τον Γάλλο να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση (89-89).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα πήρε πρώτη ένα προβάδισμα (91-96 και 94-100), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 101 - 101 με 36'' στο ρολόι. Ο Έντουιν Τζάκσον πήγε ως το καλάθι για το 101-103 με αυτόν τον τρόπο...

...ο Λόπεθ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και η νίκη έμεινε στα χέρια των παικτών του Σβέτισλαβ Πέσιτς.

O Ερτέλ είχε 26 πόντους και 13 ασίστ σε 33', ο Άντε Τόμιτς πρόσθεσε 21 και 8 ριμπάουντ, ενώ Μοερμάν, Οριόλα και Κόπονεν πρόσθεσαν από 10 για την Μπαρτσελόνα. Από 18 πόντους σημείωσαν Σάιθ και Βέγκα για τους γηπεδούχους, ο Μαρτίνεθ πρόσθεσε 17, ο Φίσερ 12 και ο Χούσκιτς 10. Ο Τόμπσον σταμάτησε στους 9, αλλά είχε και 11 ριμπάουντ.