23.8 C
Σάββατο, 12 Οκτωβρίου, 2024

Ζουν το όνειρο στη Φιλαδέλφεια! (vids)

Οι Φιλαδέλφεια 76ερς νίκησαν 109-97 τους Ντάλας Μάβερικς κι εξασφάλισαν και μαθηματικά ότι θα έχουν πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφ.

Το συγκρότημα του Μπρετ Μπράουν έχει φτάσει τις 14 διαδοχικές νίκες κι έχει πλέον ρεκόρ 50-30! Αυτός ο αριθμός σερί επιτυχιών αποτελεί ισοφάριση του ρεκόρ της σεζόν 1982/83. Μάλιστα οι Σίξερς θα έχουν την ευκαιρία να το ξεπεράσουν. Παράλληλα, για πρώτη φορά μετά την αγωνιστική περίοδο 2000/01 η ομάδα από τη Φιλαδέλφεια σπάει το φράγμα των πενήντα νικών στην κανονική περίοδο... Τότε, με ηγέτη τον Άλεν Άιβερσον είχαν φτάσει μέχρι τους τελικούς του ΝΒΑ, όπου ηττήθηκαν από τους πανίσχυρους Λος Άντζελες Λέικερς με 4-1.

Όσον αφορά τον αγώνα με τους Μαβς, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ ήταν ο κορυφαίος σκόρερ με 18 πόντους.

Στον Καναδά, οι Τορόντο Ράπτορς έπαιξαν όσο χρειαζόταν κι έκαμψαν την αντίσταση των Ορλάντο Μάτζικ με 112-101. Οι «πτερόσαυροι» παραμένουν στην κορυφή της Ανατολής έχοντας εντυπωσιακό ρεκόρ (58-22).

Σ' ένα παιχνίδι στο οποίο οι άμυνες ήταν... απούσες, οι Μέμφις Γκρίζλις πήραν νίκη γοήτρου επί των Ντιτρόιτ Πίστονς με 130-117, με τον Μαρσόν Μπρουκς να σκοράρει 25 πόντους...

Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκαν στο Λος Άντζελες οι Γιούτα Τζαζ. Οι Μορμόνοι στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα ανέβασαν στροφές κι έφυγαν με το «διπλό» (112-97). Πλέον έχουν ρεκόρ 47-33 και θα είναι σίγουρα στα πλέι οφ, ενώ θα δώσουν μάχη για το πλεονέκτημα έδρας.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι που έλαβε χώρα τα ξημερώματα της Δευτέρας (9/4), οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς «ζέσταναν τις μηχανές τους» πριν από την post season, επικρατώντας εκτός έδρας με 117-100 των Φοίνιξ Σανς. Ο Κλέι Τόμπσον βρήκε το χέρι του και ήταν ασταμάτητος με 34 πόντους.

Υπενθυμίζεται ότι στα μέσα της εβδομάδας θα ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος και θα ξεκινήσει το... πάρτι των πλέι οφ!