20.3 C
Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου, 2024

Ζορίστηκε ο Ολυμπιακός αλλά έκανε το 2/2 στα φιλικά απέναντι στον Ηρακλή

Ο Ηρακλής αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό με τους Πειραιώτες να δυσκολεύονται αρκετά ώστε να κάμψουν την αντίσταση του "Γηραιού" με σκορ 88-75 στο ΣΕΦ κάνοντας το 2/2 στα φιλικά.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρατάχθηκε δίχως τον τραυματία Χασάν Μάρτιν και από την αρχή του παιχνιδιού μέχρι το τέλος βρισκόταν κοντά στο σκορ με τον Ηρακλή. Οι φιλοξενούμενοι, από τους οποίους απουσίαζε ο Δημήτρης Βεργίνης, μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν 12-9 όμως γρήγορα οι ερυθρόλευκοι πήραν κεφάλι στο σκορ (24-20).

Στη συνέχεια ο Ηρακλής έδειξε τα δόντια του όμως με πρωταγωνιστές τους Σλούκα, Χάρισον και Ζαν Σαρλς ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του 43-37. Η εικόνα δεν άλλαξε σημαντικά στο τρίτο δεκάλεπτο με τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν να φτιάξουν μια διψήφια διαφορά (62-56) ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηρακλής πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (75-72) όμως οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ψύχραιμοι στο τέλος και πήραν τη νίκη με 88-75.

Ο αγώνας διεξήχθη υπό το βλέμμα ενός εκ των προέδρων του Ολυμπιακού, Παναγιώτη Αγγελόπουλου.

Δεκάλεπτα: 24-10, 43-37, 62-56, 88-75.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Παπανικολάου 7 ( 1τρ., 2 ριμπ., 1κλ.), Χάρισον 14 (2τρ., 4 ριμπ., 3 κλ.), Σπανούλης 14 (3τρ., 3 ασ.), Σλούκας 14 (1τρ., 7 ασ., 1 ριμπ., 1 κλ.), Βεζένκοφ 5 (5ριμπ., 1 κλ.), Πρίντεζης 3 (1τρ., 1 ριμπ.), Ζαν Σαρλς 12 (5 ριμπ., 2 ας., 1 κλ., 1 κόψ.),  Τζένκινς 6 (2τρ., 1 ριμπ., 1 ασ.), Έλις 4 (4 ριμπ., 3κλ.), ΜαΚίσικ 9 (1 ασ., 1κλ., 1 κόψ.).

Ηρακλής (Ζιάγκος): Τσίλντρες 3, Σαγκς 10(2), Σχίζας 2, Καββαδάς 8, Γεωργαλάς, Μπόουλινγκ 6(1), Μουρ 14(1), Πετανίδης, Ντάνιελς 8,  Χάνλαν 22(5), Τσαϊρέλης 2,  Φίλλιος, Γκιουζέλης.