18.2 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Ζορίστηκε η Ζαλγκίρις (vid)

Η διπλή εβδομάδα, σε συνδυασμός με τους τραυματισμούς που έχει η ομάδα έπεσε... βαριά στην Ζαλγκίρις Κάουνας που απειληήθηκε από την Γιουβέντους Ούτενα. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε την εντός έδρας νίκη που ήθελε με το τελικό 72-69.

Η Γιουβέντους αιφνιδίασε την Ζαλγκίρις με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 15-24,οι γηπεδούχοι αντέδρασαν (23-13 το επιμέρους στη δεύτερη περίοδο), για να ισορροπήσει το παιχνίδι και να κριθεί στα τελευταία λεπτά. Ο Άαρον Γουάι (15), ο Ντέρικ Ουόλτον (13) που σφράγισε και τη νίκη στο τέλος για την ομάδα του και ο Λέο Βέστερμαν (10) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους». Γκέμπεν και Ντίμσα με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Γιουβέντους και του αγώνα.

Στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας Νεπτούνας-Σιαουλιάι 80-76 και Λιετκαμπέλις-Ρίτας 73-95.