26.8 C
Παρασκευή, 28 Ιουνίου, 2024

Ζορίστηκε αλλά έκανε το πρώτο βήμα η Φενέρ (pics+vid)

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Φενέρμπαχτσε, δυσκολεύτηκε αλλά εν τέλει έκανε το πρώτο βήμα στους τελικούς των τουρκικών playoffs, κερδίζοντας 75-69 την Μπεσίκτας.

Συναρπαστικός ήταν ο πρώτος τελικός των τουρκικών playoffs, με την Φενέρ να κάνει το 1-0 απέναντι στην μαχητική Μπεσίκτας και να κρατά το πλεονέκτημα έδρας. Η ομάδα του Σάριτσα μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε 18-22 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς αντέδρασαν στην συνέχεια και έφτασαν στο +9 του ημιχρόνου (42-33).

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν ωστόσο και αντεπιτέθηκαν, δείχνοντας ικανοί για το break, και δεν άφησαν την Φενέρ να ξεφύγει στο σκορ. Μπόμπι Ντίξον και Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς έδωσαν αέρα 7 πόντων (73-66) στους γηπεδούχους με ενάμισι λεπτό για το τέλος, κλειδώνοντας το 1-0.

Ο Ντίξον πέτυχε 16 πόντους ενώ ο Ούντο πρόσθεσε 13 και 7 ριμπάουντ. Ο Κώστας Σλούκας είχε 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 19"54". Τo double-double του Στίματς με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ δεν ήταν αρκετό για την Μπεσίκτας. Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Ερλ Κλαρκ με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.