25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Ζορίστηκαν Σάσαρι και Ορλαντίνα (pics)

Με τρεις αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία της 11ης αγωνιστικής στην ιταλική λίγκα, με τις μάχες για την είσοδο στα πλέι οφ να συνεχίζονται.

Σερί τεσσάρων νικών τρέχει πλέον η Σάσαρι που επιβλήθηκε 88-81 της Πιστόια. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κοντά στο σκορ σε όλο το παιχνίδι, αγχώνοντας τους γηπεδούχους, χωρίς όμως να καταφέρουν να αποδράσουν. Κορυφαίος του παρκέ ο Σκοτ Μπάμφορθ με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 43-41, 65-61, 88-81

Νίκη που την διατήρησε σχετικά κοντά στην οκτάδα πέτυχε η Ρέτζιο Εμίλια, που κέρδισε 76-66 την Βαρέζε. Μετά το 35-34 του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας, που τους εξασφάλισε την επικράτηση. Ο Μάνουτσαρ Μαρκοισβίλι πέτυχε 20 πόντους, έδωσε 2 ασίστ και κατέβασε 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 35-34, 60-51, 76-66

Παραλίγο να τα κάνει μούσκεμα και μάλιστα εντός έδρα η Ορλαντίνα, κερδίζοντας 67-66 την τελευταία Μπρίντεζι, με τον Ντόντα Σμιθ να αστοχεί στην βολή, που θα οδηγούσε το ματς στην παράταση. Για τους νικητές ο Ντένις Ικόβλεφ είχε 15 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-37, 51-55, 67-66