23.9 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ζευγάρωσε τις νίκες της και περιμένει η Μάλαγα (vids)

Η Ουνικάχα Μάλαγα παρουσιάζεται στην τελική φάση του ισπανικού πρωταθλήματος στη Βαλένθια πολύ καλύτερη από ότι ήταν στην κανονική διάρκεια της Liga Endesa και πρόσθεσε μία ακόμη νίκη στο ενεργητικό της με το 98-89 επί της Χοβεντούτ Μπανταλόνα.

Οι Καταλανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν πρώτοι ένα προβάδισμα διατηρώντας τον πρώτο λόγο σε όλο πρώτο δεκάλεπτο (16-9 στο 6'10'', 20-13 στο 1ο'). Οι Ανδαλουσιάνοι πλησίασαν και τελικά κατάφεραν και να ισοφαρίσουν με τον Ντίαθ (34-34) ένα λεπτό πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Η Ουνικάχα Μάλαγα πήρε τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε στο +6 (50-56, 27') και η διαφορά πήρε και διψήφια τιμή με το 73-84 (36'28'') που διαμόρφωσε ο Μπουτέιγ, ο οποίος συνεχίζει στη νέα του ομάδα να σκοράρει με την ίδια άνεση που το έκανε προ... κορονοϊού με την Μπιλμπάο. Το τελικό 98-89 κρατά την Μάλαγα στο παιχνίδι της πρόκρισης στους ημιτελικούς, περιμένοντας και το αποτέλεσμα του Μπαρτσελόνα - Μπασκόνια.

Ο Μπουτέιγ σημείωσε 28 πόντους με 10/15 σουτ εντός πεδιάς. Μπριθουέλα και Σουάρεθ ακολούθησαν με 15 και 12 αντίστοιχα, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Ντίαθ που άφησε το παιχνίδι με 11 πόντους. Για την Μπανταλόνα ο Πρέπελιτς σημείωσε 26 πόντους, ο Μόργκαν είχε 19 και ο Ντιμιτρίεβιτς πρόσθεσε 16.