17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ζενίτ τετράδας νίκησε και την Εφές (vids)

Η Ζενίτ Αγίας Πετρύπολης συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στην Ευρωλίγκα, με τη νίκη της 85-78 επί της Εφές να είναι η 13η σε 19 αγώνες της, πέμπτη στα έξι τελευταία παιχνίδια της και να τη διατηρεί στην πρώτη τετράδα. Η Εφές πήγε στη Ρωσία με 4 νίκες σε 5 ματς, αλλά έπαθε... αιχμαλωσία στο πρώτο ημίχρονο και παρότι ξύπνησε για τα καλά στο δεύτερο δε μπορούσε να καλύψει τη μεγάλη διαφορά που είχε δημιουργηθεί. Στο 11-10 οι Τούρκοι που παλεύουν για την οκτάδα με τον Ολυμπιακό και.. άλλους πολλούς.

Των άκρων ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, του... καλού άκρου η Ζενίτ και του κακού η Εφές. Οι Ρώσοι με «μαέστρο» τον Πάνγκος, πολυεργαλείο τον Πονίτκα και εκτελεστές τους Τόμας και Χόλινς, οι Τούρκοι στημένοι έξω από το τρίποντο με σουτ υπό καλές προϋποθέσεις μεν, άστοχα δε. Κάπως έτσι ήρθε το πρώτο σημάδι, το 8-0 στο 3', το νταμπλ σκορ 16-8 στο 5', το 10+ στη διαφορά με το 20-8 στο 6', το δεκάλεπτο με 28-15 και είχε και συνέχεια

Το τρίποντο σερί του Χόλινς έφερε τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους για τη Ζενίτ, τους έπιασε στο 17' με το 44-24, πήγε μέχρι το +23, 47-24 και το ημίχρονο της απόλυτης κυριαρχίας της έληξε με  53-31, με 13 έναντι 5 ασίστ, μόλις 2 έναντι 6 λαθών και 6/11 έναντι 3/17 τρίποντων.

Η Εφές έπαιξε άμυνα και... τα ρέστα της στην τρίτη περίοδο. Με τον Μίτσιτς να κάνει τα πάντα επιθετικά και περιορισμό των ατού της Ζενίτ, έκανε σερί 22-6 μέχρι το 28'30'' μειώνοντας σε 59-53 και δημιουργώντας απροσδόκητα συνθήκες ντέρμπι που παρέμειναν με το 64-55 του δεκαλέπτου.

Η Ζενίτ με τη δική της άμυνα ανέκτησε σημαντικό προβάδισμα φτάνοντας στο +16, 75-59 στο 25', αλλά οι Τούρκοι έστω και καθυστερημένα είχαν αρχίσει να βάζουν σουτ  και το 75-70στο 37'30'' έδειχνε... θρίλερ στην τελική ευθεία. Η Ζενίτ δεν είχε διάθεση να σπαταλήσει το πλεονέκτημά της, έτρεξε ένα 5-0 για το 80-70 και πλέον δεν μπορούσε να αλλάξει η ροή του αγώνα.

ΨΥΧΡΟΣ: Η Ζενίτ έχει πολλούς παίκτες ποιότητας, αλλά... έναν Κέβιν Πάνγκος. Οταν η Εφές μείωσε στο 75-70 και απειλούσε με τη μεγάλη ανατροπή, αυτός σκόραρε δύο μαζεμένα δύσκολα τρίποντα και ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ηταν σημαντική και καθοριστική η διαφορά των δύο ομάδων στα τρίποντα, με το 7/29 της Εφές να της στοιχίζει αφού εκεί πόνταρε πολλά, ενώ η Ζενίτ είχε το νορμάλ 9/24.