14.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ζενίτ-Ρεάλ Μαδρίτης 68-75: Άντεξε, αντέδρασε και νίκησε (vid, pics)

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη στον πρώτο από τους δύο αγώνες της στη Ρωσία αυτήν την εβδομάδα. Επικράτησε στην Αγία Πετρούπολη της Ζενίτ με 75-68, μετά από ένα παιχνίδι με διακυμάνσεις. για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η "βασίλισσα" βρήκε αντίσταση από τους γηπεδούχους στη δεύτερη περίοδο. Ο Μπίλι Μπάρον πήρε το όπλο του, είχε 3/3 τρίποντα και βοήθησε την ομάδα του να βρεθεί από το 13-22 (10') στο 44-39 (21'30''). Το τέταρτο φάουλ του Ταβάρες στο 25'40'' (13 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 17'45'' ως εκείνο το σημείο) έδωσε ελπίδες στην Ζενίτ, η οποία όμως βρέθηκε στα επόμενα λεπτά πίσω στο σκορ (50-53, 27'20'').

Στα μισά της τέταρτης περιόδου η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε για πρώτη φορά στον αγώνα σε διψήφια διαφορά πόντων (61-71). Ένα ακόμη τρίποντο από τον Μπάρον και ένα επιθετικό φάουλ έδωσαν την ευκαιρία στους Ρώσους να πλησιάσουν (68-74, με 37'' στο ρολόι). Η Ζενίτ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν με το παιχνίδι να λήγει με το τελικό 68-75.

MVP: Ο Τομά Ερτέλ έφτασε στο 22 στο σύστημα αξιολόγησης και ήταν ο πιο σταθερός παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης. Άφησε το παιχνίδι με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 20'22''.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Δεν το βλέπεις συχνά είναι η αλήθεια, ιδιαίτερα σε αυτό το επίπεδο. Η Ζενίτ είχε μόλις 2/8 βολές στο 37' του αγώνα με ποσοστό 25%. Την ίδια στιγμή είχε σχεδόν 43% στα σουτ τριών πόντων!

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ: Η Ζενίτ υποδέχεται την Μπασκόνια και η Ρεάλ Μαδρίτης μένει Ρωσία για τον αγώνα με την Ούνικς Καζάν. Και οι δύο αγώνες θα διεξαχθούν στις 29 Οκτωβρίου.

Διαιτητές: Γιόβτσιτς, Πατέρνικο, Κορομηλάς

Δεκάλεπτα: 13-22, 40-39, 57-59, 68-75