19 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Ζενίτ-Μπασκόνια 83-54: Την “έπνιξε” και νίκησε (vids, pics)

Άμυνα και ριμπάουντ ήταν οι βάσεις πάνω στις οποίες στηρίχθηκε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης για να πάρει την άνετη νίκη από την Μπασκόνια εντός έδρας με 83-54 για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε την ομάδα του να ανεβάζει ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το επιμέρους 24-7 λέει πολλά για την εικόνα και των δύο ομάδων στο διάστημα αυτό, στο οποίο ο Ντιμίτρι Κουλάγκιν είχε 3/4 τρίποντα. Η Ζενίτ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έφτασε στο +21 (58-37, 25'). Η άμυνα των Ρώσων ήταν ασφυκτική και δεν άφηνε κανένα περιθώριο στους Βάσκους, που για μία ακόμη φορά φέτος, βρέθηκαν να χάνουν με μεγάλη διαφορά (83-51. 39'). Το τελικό 83-54 έδωσε στους γηπεδούχους την 4η φετινή τους νίκη.

MVP: Λόιντ και Πόιθρες μπορούν να μοιραστούν τον τίτλο. Ο πρώτος είχε 20 πόντους, οχτώ ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 25' και ο δεύτερος 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 τάπες, χωρίς λάθος σε κάτι περισσότερο από 22 λεπτά στο παρκέ.

ΝΕΚΡΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ: Η Μπασκόνια σημείωσε μόλις 7 πόντους τόσο στο δεύτερο, όσο και στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο έμεινε άποντη για 6'30'', ενώ στο τρίτο για 7'40'' άστοχη, αλλά και εγκλωβισμένη στην άμυνα της Ζενίτ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα ριμπάουντ ήταν 42-15 για την Ζενίτ στο τέλος της τρίτης περιόδου, κάτι που εξηγεί πολλά για τη διαφορά και στο σκορ στο συγκεκριμένο σημείο του αγώνα (65-37).

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Χορντόφ, Ομπρκνέζεβιτς

Δεκάλεπτα: 21-23, 45-30, 65-37, 83-54