20.3 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Ζενίτ – Μπασκόνια 75-79 : Η ανατροπή και η «κηδεία» της χρονιάς! (pic+vids)

Η μεγαλύτερη ανατροπή της χρονιάς στην Ευρωλίγκα έγινε σήμερα στην Αγία Πετρούπολη. Η Μπασκόνια βρέθηκε στο 35'20'' πίσω από τη Ζενίτ με διαφορά 14 πόντων, 72-58, όμως έφυγε θριαμβεύτρια από τη Ρωσία και έκανε... άνω - κάτω την υπόθεση πρόκριση. Το 79-75 για τους Βάσκους, τους έφερε στο 16-14, ίδιες νίκες με τους Ρώσους οι οποίοι έχουν ένα ματς λιγότερο. Ηταν η έβδομη νίκη σε οκτώ ματς για τη Μπασκόνια και η έβδομη ήττα σε εννέα ματς για τη Ζενίτ.

Δύο τελείως διαφορετικές μορφές είχε το πρώτο ημίχρονο. Η Μπασκόνια έβαλε... χειροπέδες στη Ζενίτ στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 13-6 στο 6'30'' και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3, 17-14 και έχοντας απόλυτο έλεγχο του ρυθμού. Ο Μπίλι Μπάρον... έβγαλε τις χειροπέδες από την ομάδα του άλλαξε τελείως τη ροή στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με 4/4 δικά του τρίποντα η Ζενίτ στο 15'30'' βρέθηκε στο +12, 33-20.

Ενα προσωπικό σερί του Βιλντόζα μείωσε πρόσκαιρα στο 35-28 για τη Μπασκόνια. Το φινάλε όμως ανήκε στη Ζενίτ που είχε βρει καλό ρυθμό και έκλεισε το ημίχρονο στο 45-32. Τα δε ποσοστά της είχαν το αξιοσημείωτο 9/16 δίποντα και 8/16 τρίποντα!

Η Ζενίτ είχε πατήσει καλά στα πόδια της και μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με την γνωστή δυνατή της άμυνα. Ηταν η δική της σειρά πλέον να κλείσει τον δρόμο προς το καλάθι στους αντιπάλους. Οι δικές της επιθέσεις παρέμεναν λογικές και με πλουραλισμό, ο Πονίτκα ήταν ο παίκτης... ορχήστρα, έτσι στο 29' έφτασε τη διαφορά στο +18, 59-41 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 59-45.

Η Ζενίτς διατήρησε τον ίδιο ρυθμό μέχρι το 35', ήταν στο 72-58 δείχνοντας ότι όδευε προς μία άνετη νίκη, αλλά με τη Μπασκόνια ποτέ δε μπορείς να είσαι ήσυχος. Με σερί 19-0(!) προερχόμενο από ασφυκτική άμυνα το ένα μετά το άλλο παιδαριώδη λάθη, παλικαρίσια καλάθια του Πίτερς, ένα... μαγικό του Χένρι και κυρίως ένα μεγάλο τρίποντο του Βιλντόσα στο 39'40'' βρέθηκε στο 72-77 και είχε κρίνει πια το ματς!

ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕ: Ο Αλεκ Πίτερς κρατούσε για μεγάλο διάστημα όρθια τη Μπασκόνια σχεδόν μόνος του. Ο Λούκα Βιλντόζα όμως δικαιούται τον τίτλο του... ήρωα, αφού εκτός από ένα συνολικά πολύ καλό παιχνίδι, έβαλε και το μεγάλο τρίποντο που έκρινε ουσιαστικά το ματς.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Θα μπορούσε κάποιος να σταθεί στα 33-27 ριμπάουντ υπέρ της Μπασκόνια, ή στα 14-11 λάθη που μπορεί να μην είναι πολλά περισσότερα από τη Ζενίτ, αλλά ήταν μαζεμένα, παιδαριώδη και σε καθοριστικά σημεία. Ομως μιλώντας για αριθμούς σε αυτό το ματς, υπάρχουν μόνο δύο. Το 19 και το... μηδέν. Το σερί δηλαδή των Βάσκων από το 35'20'' μέχρι το 39.40''.