23.2 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Ζενίτ – Μακάμπι 73-71: Ο Μπάρον απέτρεψε την ολική ανατροπή (vids)

Η Ζενίτ κυριαρχούσε για 30 λεπτά στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Μακάμπι, όμως χρειάστηκε τύχη και την κλάση του Μπίλι Μπάρον για να πάρει το ματς. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αφυπνίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε να προηγηθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά ο ψυχρός αμερικανός με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 73-71 για τη Ζενίτ. Στο 11-6 και σε θέση τετράδα η Ζενίτ, στο 7-10 και σε ελεύθερη πτώση με 7 σερί ήττες  η Μακάμπι.

Μονόλογος της Ζενίτ ήταν το πρώτο ημίχρονο, απέναντι σε μια Μακάμπι που πελαγοδρομούσε. Οι Ρώσοι με 5/6 τρίποντα στο 9' ήταν στο 23-6 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 25-10. Κάποια σημάδια αντίδραση της Μακάμπι όταν μπήκαν Ρέινολντς και Ουίλιαμς ήταν πρόσκαιρα και το 41-26 των γηπεδούχων στο ημίχρονο εύκολο και δίκαιο.

Στο 25' η Μακάμπι έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, 45-36 στηριζόμενη στον οίστρο του Ρέινολντς, αλλά η Ζενίτ είχε πολλούς περισσότερους παίκτες να δίνουν λύσεις και πήγε το 53-40 στο 28'. Η Μακάμπι έκανε το πρώτο σερί της στο ματς, 7-0 για το 53-47 και το δεκάλεπτο έληξε στο 56-47.

Η Μακάμπι είχε βρει αμυντικό ρυθμό και με μια ζώνη έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους γηπεδούχους, και διατηρούσε τη σταθερά Ρέινολντς στην επίθεση, και ο ασταμάτητος μέσα στις ρακέτες αμερικανός μείωσε στο 60-55 στο 35'. Το κρυφό χαρτί του Πασκουάλ λεγόταν Κουλάγκιν, που πέτυχε συνεχόμενους πόντους στην κρίσιμη καμπή και κράτησε τη Ζενίτ.

Στο 38'20'' η Μακάμπι έφερε το ματς σε απόσταση ενός σουτ, 67-64 πάλι με τον Ρέινολντς και με νέο 7-0. Στο 39' ο σχεδόν... εξαφανισμένος σήμερα Ουίλμπεκιν βρήκε τρίποντο για το 68-67 και το θρίλερ άρχιζε.

Βολές ο Πόιθρες, 2/2 και 70-67 στα 59'', καλάθι ο Νάναλι 70-69 στα 43'', κλέψιμο Ουίλπεκιν, ασίστ στον Ουίλιαμς στον αιφνιδιασμό και κάρφωμα για το 70-71 στα 17''!  Τάιμ άουτ ο Πασκουάλ, Μπάρον για τρεις στα 9'' και 73-71. Τάιμ άουτ ο Σφαιρόπουλος, ο Ουίλμπεκιν βρήκε το διάδρομο αλλά όχι το καλάθι και το σκορ δεν άλλαξε.

ΕΛΕΙΨΕ: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν είναι το Α και το Ω της Μακάμπι αλλά σήμερα ήταν μόνο... το Ω. Σε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του με την ομάδα, δεν βοήθησε και έχασε και την τελευταία επίθεση.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Μακάμπι έκανε 19 λάθη σε εκτός έδρας ματς την ώρα που οι γηπεδούχοι έμειναν σε μονοψήφιο αριθμό 9 και αυτός ήταν ένας καθοριστικό παράγοντας για την εξέλιξη του αγώνα.