22.8 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης-Ερ. Αστέρας 58-69: Έκπληξη στη Ρωσία (pics, vids)

Ο Ερυθρός Αστέρας αιφνιδίασε την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης μέσα στο σπίτι της και πήρε τη νίκη με 69-58 για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι Ρώσοι βρίσκονται πλέον στο 8-5 και οι φιλοξενούμενοι στο 5-8.

Οι Σέρβοι βρέθηκαν σε πρώτο πλάνο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με το ίδιο επιθετικό παιχνίδι και στη συνέχεια. Το 16-23 της πρώτης περιόδου έγινε 28-42 στο ημίχρονο και 40-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τα σκορ αυτά να παρουσιάζουν βήμα - βήμα την πορεία του παιχνιδιού.

Ο Νέιτ Ουόλτερς με 14 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τρεις ασίστ ήταν καθοριστικός για τον Ερυθρό Αστέρα, Κούζμιτς και Κάλινιτς πρόσθεσαν από 11 για τους Σέρβους που έφυγαν νικητές από το παρκέ.

Διαιτητές: Λάτισεβς, Παστούτσιακ, Πιτσίλκας

Δεκάλεπτα: 16-23, 28-42, 40-58, 58-69