18.1 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

Ζαλγκίρις – Ρίτας 85-86: Την κέρδισε μετά από 3 χρόνια!

Μία αναπάντεχη ήττα στη «Ζαλγκίριο Αρένα» του Κάουνας υπέστη η Ζαλγκίρις για το Λιθουανικό πρωτάθλημα, καθώς ηττήθηκε από τη δεύτερη της βαθμολογίας, Ρίτας, με 85-86. Η τελευταία ήττα της Ζαλγκίρις από τη Ρίτας είχε έρθει τον Ιούνιο του 2018!

Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα, παίρνοντας ένα προβάδισμα 15-5 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη λήξη της περιόδου βρέθηκε πίσω στο σκόρ με 21-23. Από τότε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης η Ρίτας δεν κοίταξε ποτέ πίσω, δημιουργώντας ένα μικρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (61-67) το οποίο υπερασπίστηκε, και παρά την απόπειρα για come back της Ζαλγκίρις κράτησε μέχρι τέλους, φτάνοντας έτσι σε μία μεγάλη νίκη με 85-86.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης, για την νικήτρια Ρίτας πρώτος σκόρερ αλλά και ριμπάουντερ ήταν ο Ιβάν Μπούβα με 32 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 14 πόντους προσέθεσε ο Άντριου Γκάουντλοκ. Από την άλλη, για τη γηπεδούχο ομάδα, 21 πόντους είχε ο Τόμας Ουόκαπ, ενώ 14 πόντους με 6 ασίστ είχε ο Μάριους Γκριγκόνις. Η ήττα αυτή της Ζαλγκίρις είναι η τρίτη τη φετινή σεζόν και η δεύτερη εντός έδρας. Οι άλλες δύο έχουν έρθει στις 27 Σεπτέμβρη εντός έδρας με τη Λιετκαμπέλις και την 31η Ιανουαρίου στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Γιουβέντους. Η Ρίτας από την άλλη πέρασε (λόγω των 4 παιχνιδιών παραπάνω) στη πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 6 ήττες και 22 νίκες και 28 παιχνίδια.