21.2 C
Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

Ζέσταμα της ΤΣΣΚΑ πριν την κόντρα με τους Αιώνιους

Επαγγελματική νίκη πετυχε η ΤΣΣΚΑ στο….γειτονικό (721 χιλιόμετρα από τη Μόσχα !) Καζάν επί της Ούνιξ με 85-74 και παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης. Την οποία όμως για να την κατακτήσει θα πρέπει τουλάχιστον να κλείσει χωρίς ήττα τις δύο τελευταίες αγωνιστικές που τυχαίνει να είναι κόντρα στους Αιώνιους. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη θα φιλοξενηθεί από τον αγαπημένο του Παναθηναϊκό (που με νίκη αγκαλιάζει είσοδο στην τετράδα, εφόσον η λαβωμένη Φενέρ ηττηθεί στη Μαδρίτη) την άλλη εβδομάδα και θα κλέισει την κανονική περίοδο φιλοξενώντας τον Ολυμπιακό στη Μόσχα. Ακόμα και μια ήττα να κάνει, η Ρεάλ που υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία, θα έχει τον πρώτο λόγο φιλοξενώντας Φενέρ και Εφές Αναντολού στις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Στο Καζάν οι γηπεδούχοι προέβαλαν σθεναρή αντίσταση μέχρι και το 30-33 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά οι έτσι και αλλιώς λιγοστές ελπίδες τους, εξανεμίστηκαν με τον τραυματισμό του Ισπανού δημιουργού τους, Κουίνο Κολόμ, που πρόλαβε να παίξει όλο και όλο κάτι λιγότερο από 8 λεπτά ! Παρά τα δέκα λάθη στο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ, είχε 14 ασίστ στο πρώτο εικοσάλεπτο (6 ο Τεόντοσιτς) και με 11 πόντους του Ντε Κολό και 6 του Κριάπα που ηγήθηκαν στην επιθετική γραμμή, προηγήθηκαν με 44-33. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μοσχοβίτες πάτησαν γκάζι (57-43 στο 24’ και 74-55 στο 29') και εξαφανίστηκαν από το οπτικό πεδίο των παικτών του Ευγένι Πασούτιν, έστω και άν κάποιες στιγμές στο 4ο δεκάλεπτο έβγαλαν από τα ρούχα του τον Δημήτρη Ιτούδη για την υπερβολική χαλάρωσή τους. Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Μίλος Τεόντοσιτς, όταν δεν σούταρε τρίποντα (2/7) ήταν πραγματικά μια μπασκετική πανδαισία μοιράζοντας 12 ασίστ και σκοράροντας ισάριθμους πόντους. ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Οι 26 ασίστ και τα 8 κλεψίματα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ένα κομβικό στοιχείο για την άνετη επικράτηση που θα ήταν ακόμα πιο εύκολη αν δεν υπήρχαν τα 17 λάθη, τα περισσότερα στην τελευταία περίοδο. Επίσης σκόραραν και οι 11 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ελληνας τεχνικός των φιλοξενουμένων.