13 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Εurocup: Συνεχίζει την αντεπίθεση η Γαλατασαράϊ, “απόδραση” για την Λιμόζ (vids,pics)

Η Μπάγιερν Μονάχου παραμένει αήττητη με 9 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια μετά και την..επαγγελματική νίκη απέναντι στη Μπούντουτσνοστ και η Γαλατασαράι συνεχίζει την αντεπίθεση της καθώς μετράει πλέον 3 συνεχόμενες νίκες πλησιάζοντας όλο και περισσότερο στην πρόκριση μετά και την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Λιετκαμπέλις. Τέλος, η Λιμόζ πήρε ένα πολύ δύσκολο διπλό απέναντι στην Παρτιζάν στο Βελιγράδι, κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στο τοπ-16.

Β' Όμιλος

Λιετκαμπέλις-Γαλατασαράι 77-84
Μπάγιερν Μονάχου-Μπούντουτσνοστ 85-82

Η Γαλατασαράι θα πετύχει την τρίτη συνεχόμενη νίκη της απέναντι στην Λιετκαμπέλις με 84-77 κάνοντας μεγάλο βήμα για το τοπ-16 καθώς κάλυψε και την διαφορά των 5 πόντων που είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε μεγάλη μέρα τους Γκοξενίν Κοξάλ (17π.) και Ρίτσαρντ Χέντριξ (13π. 7 ριμπ.) ενώ για τους γηπεδούχους ο Αλεξ Ρένφρο είχε 15 πόντους και 4 ασιστ.

Η Μπάγιερν Μονάχου αν και δυσκολεύτηκε πέτυχε την ένατη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες με 85-82 στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπούντουτσνοστ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια και παρόλο που βρίσκονταν μπροστά με διαφορά 10 πόντων στην αρχή της τέταρτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο να κλέψουν τη νίκη αλλά η ψυχραιμία στις βολές και τα αμυντικά ριμπάουντ έσωσαν την παρτίδα για την ομάδα του Μονάχου. Για την Μπάγιερν ο Τζάρεντ Κάνιχαμ είχε 15 πόντους ενώ για τους φιλοξενούμενους η τρομερή εμφάνιση του Νίκολα Ιβάνοβιτς (27π. 6ριμ. 3ασ.) δεν ήταν αρκετή.

Γ' Όμιλος

Παρτιζάν-Λιμόζ 98-101

Η Λιμόζ κατάφερε να..αποδράσει από το Βελιγράδι και την Παρτιζάν με 101-98 κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους καλύτερους 16 της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα έπιασαν καλή απόδοση με αποτέλεσμα όταν οι δύο ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια να έχουν προβάδισμα 9 πόντων (51-42). Στην συνέχει η Λιμόζ ανέβασε ρυθμούς, ισοφάρισε στην τρίτη περίοδο (76-76) και στην τελευταία ήταν η ομάδα που πήρε τις σωστές αποφάσεις για να φτάσει τελικά στη νίκη. Κένι Χέις (22π. 5ασ.) και Αξέλ Μπουτέϊγ (21π.) ήταν αυτοί που πήραν από το χέρι τη Λιμόζ και την οδήγησαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Δ' Όμιλος
Ζενίτ Αγ.Πετρούπολης-Ουλμ 90-78

Η Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης επέστρεψε στις νίκες μετά την εντός έδρας επικράτηση επί της Ούλμ με 90-78 αποτέλεσμα που αφήνει και μαθηματικά εκτός συνέχειας τους φιλοξενούμενους. Η γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα χωρίς να έχουν διψήφιο αριθμό διαφοράς κάτι που έκαναν πράξη στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης. Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς με 21 πόντους και 6/9 τρίποντα ήταν ο mvp της αναμέτρησης και ο Τζερέλε Μπένιμον είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ για τους φιλοξενούμενους.