32.6 C
Δευτέρα, 3 Ιουνίου, 2024

Εύκολο απόγευμα Κυριακής στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας στο ΟΑΚΑ φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 92-57 για την 11η αγωνιστική της stoiximan.gr Basket League.

Οι «πράσινοι» μπήκαν από την αρχή του αγώνα με υψηλό βαθμό συγκέντρωσης και από εκεί και πέρα τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Μπήκαν με ένα 15-3 (4’27’’), συνέχχισαν με νταμπλ σκορ με το τέλος της πρώτης περιόδου (24-12) και δεν ξανακοίταξαν πίσω. Σε ένα παιχνίδι που είχε και αρκετές θεαματικές φάσεις και .... τρέξιμο, κάτι που του έκανε πιο ελκυστικό και για τον κόσμο, η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει (37-16, 14’33’’), φτάνοντας και στο +30 (70-40, 30’). Και ο Καλαϊτζάκης με πέντε συνεχόμενους πόντους οδήγησε και στο 92-57 (39').

ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΣ: Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε την ομάδα του να παίζει σοβαρά από το πρώτο λεπτό, αλλά ίσως το μεγαλύτερο κέρδος ήταν η ευχέρεια που είχε να μοιράσει το χρόνο, έτσι ώστε να εξυπηρετήσει δύο «πρέπει»: Κάποιοι να μείνουν στο παρκέ, κάποιοι να ξεκουραστούν. Στο ημίχρονο πάνω από 10 λεπτά συμμετοχής είχαν οι Ντένμον, Όγκαστ, Σίνγκλετον και Λεκαβίτσιους.

Διαιτητές: Τσώνος-Λόρτος-Ζακεστίδης (Καρούσης)

Δεκάλεπτα: 24-12, 45-29, 70-40, 92-57