21.9 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Εφιάλτης στον δρόμο με τους…Ιταλούς

Στο +46 Ιταλία και Σερβία...

Σε ένα παιχνίδι που δεν χρήζει καμίας κριτικής οι Ιταλοί «έπνιξαν» τις Φιλιππίνες, φτάνοντας στην κατοστάρα, και επικρατώντας με 108-62, πραγματοποίησαν εντυπωσιακή πρεμιέρα στον τέταρτο όμιλο του Παγκόσμιου Κυπέλλου, απαντώντας άμεσα με το ίδιο νόμισμα τους Σέρβους, που είχαν κερδίσει νωρίτερα την Αγκόλα με 105-59.

Η ομάδα του Ρομέο Σακέτι έκανε ουσιαστικά υγιεινό περίπατο, φτάνοντας στο +29 (37-8) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, στηριζόμενη στην ευστοχία της στα τρίποντα, αλλά και στην αποκοπή του Αντράι Μπλάτσε από το υπόλοιπο σύνολο των Φιλιππίνων, με τους Ασιάτες να παρουσιάζονται πολύ αδύναμοι, και ιδιαίτερα άνευροι.

Για την Σκουάντρα Ατζούρα σκόραραν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν με το 48% (15/31) στα τρίποντα να μιλάει από μόνο του, όπως και το 145-47 στον δείκτη αξιολόγησης. Από 17 πόντους είχαν οι Λουίτζι Ντατόμε (7/7 σουτ) και Αμαντέο Ντελα Βάλε (4/9 σουτ), ενώ 16 πόντους είχε ο Ντανίλο Γκαλινάρι (5/6 σουτ). Ο Αντράι Μπλάτσε βρήκε τρόπο να δράσει όταν όλα είχαν τελειώσει, φτάνοντας σε double double (15 π., 10 ριμπ.) αλλά και στα 9 λάθη, ενώ 15 πόντους είχε και ο Χαιμάρ Πέρεθ (7/12 σουτ).

Το παιχνίδι

Εφιάλτης στο δρόμο με τους Ιταλούς θα έπρεπε να ονομαστεί το πρώτο δεκάλεπτο, με την Σκουάντρα Ατζούρα να σκορπάει στους πέντε ανέμους την ομάδα των Φιλιππίνων, και έχοντας 6/8 τρίποντα, και συνολικά 9/10 σουτ εντός παιδιάς, να φτάνει στο +29 (37-8). Οι Ασιάτες με 0/7 τρίποντα έδειξαν να μην μπορούν να ακολουθήσουν σε κανένα σημείο τον ρυθμό των Ιταλών.

Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ροτέισιον του Ρομέο Σακέτι να μην αλλάζει τίποτα στον ρυθμό των Ιταλών, οι οποίοι συνέχισαν το πάρτι τους, κλείνοντας το ημίχρονο στο +38 (62-24), με την μεγαλύτερη διαφορά να είναι το +39 (59-20). Η Σκουάντρα Ατζούρα συνέχισε να ευστοχεί με συχνότητα έξω από τα 6,75 (11/17) ενώ το φινάλε του ημιχρόνου το σύστημα αξιολόγησης έδειχνε το τρομερό 89-11 υπέρ τους. Οι παίκτες του Χοσελέρ Γκουεάο με 0/12 τρίποντα και 14 λάθη έμειναν στο να προσπαθούν να φτάσουν στο καλάθι με...ηρωικό τρόπο!!!

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο, με το buzzer beater μακρινό σουτ του Τεσιτόρι να πανηγυρίζεται σαν «γκολ» από τους συμπαίκτες του, διαμορφώνοντας έτσι το 85-39, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +46, ενώ το διαδικαστικό τελευταίο κομμάτι του αγώνα βρήκε τους Ιταλούς να πανηγυρίζουν τη νίκη με κατοστάρα (108-62) και το +46

Τα δεκάλεπτα : 8-37, 24-62, 39-85, 82-108