14.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Εφές – Τόφας 87- 85 : Καρδιοχτύπησε αλλά τα κατάφερε (vids)

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην τελευταία κατοχή, η Αναντολού Εφές επικράτησε της Τόφας με 87-85 και διατήρησε το αήττητο σερί της, στην προτελευταία "στροφή" της κανονικής διάρκειας του Τουρκικού Πρωταθλήματος. Τριπλή ευκαιρία για να στείλει το ματς στην παράταση έχασε η Τόφας!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, κάνοντας ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο, όμως μία αντεπίθεση διαρκείας της φιλοξενούμενης Τόφας έφερε την αναμέτρηση στα ίσια στο τέλος του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μάλιστα και ένα βραχύ προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο (67-68 στο 30'). Τελικά, στο 4ο δεκάλεπτο η Εφές κατάφερε να πάρει ξανά τον έλεγχο του ματς, και παρά το γεγονός ότι έχτισε ένα προβάδισμα 5 πόντων (85-80), ισοφαρίστηκε, πριν ένα καλάθι του εξαιρετικού Αντριέν Μοερμάν διαμορφώσει το τελικό 87-85. Η Τόφας έχασε πάντως σημαντική "τριπλή" ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση:

Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ήταν ο Μοερμάν με 21 πόντους και ο Μίσιτς με 15 για την Εφές, ενώ για τη Τόφας ο Γιασάρ προσέθεσε 14 πόντους, όσους και ο Ακούν-Πουρσέλ. Με τη νίκη αυτή, η Εφές φτάνει πλέον στο 27-1, έχοντας κλειδώσει εδώ και λίγες εβδομάδες την πρωτιά, ενώ από την άλλη η Τόφας με ρεκόρ 16-11 την βρίσκει στην πέμπτη θέση, ένα βαθμό κάτω από την 4η Τουρκ Τέλεκομ, αλλά και με ένα παιχνίδι λιγότερο..