30.6 C
Δευτέρα, 17 Ιουνίου, 2024

Εφές Αναντολού – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 96-100 : Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά επιβίωσε η «Αρκούδα» (pics + vids)

Με ένα σπουδαίο διπλό έφυγε από την Πόλη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία επικράτησε πρωταθλήτριας Ευρώπης Εφές Αναντολού με 100-96 , και ουσιαστικά διέγραψε την εκτός έδρας ήττα στο Μιλάνο.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ουσιαστικά έκανε τα εύκολα...δύσκολα, καθώς προηγήθηκε με +15 (92-77) στο 36', με τους γηπεδούχους να δείχνουν χαρακτήρα, να επιστρέφουν, αλλά να μην μπορούν να φτάσουν στην ανατροπή. Έτσι, οι πρωταθλήτριας Ευρώπης Εφές Αναντολού μετά την εύκολη ήττα στην πρεμιέρα από την Ρεάλ, ξεκινάει την σεζόν με 0-2.

Ένα παιχνίδι ανάμεσα σε αυτές τις δυο ομάδες έχει πάντα την δική του δυναμική, και το σημερινό (8/10) εξελίχθηκε επίσης σε ματσάρα, παρότι η ΤΣΣΚΑ έδειχνε να ελέγχει από το ξεκίνημα το παιχνίδι, και ειδικά από τη στιγμή που είδε τον Μίσιτς να αποσύρεται με 4 φάουλ στο 26' και τον Λάρκιν να πετυχαίνει το πρώτο του εντός παιδιάς καλάθι στο 1'26'' πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο.

Έτσι, με το δίδυμο των Σενγκέλια και Βόιτμαν να έχει 22 πόντους και 7/9 σουτ εντός παιδιάς σε ένα δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε με +11 (15-26) στο 9', με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα σερί 13-0 και να προσπερνούν με 28-26. Το ημίχρονο έκλεισε με 51-46 για τους Ρώσους, και από τη στιγμή που στην εξίσωση μπήκε και ο Λούτνμπεργκ η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη απέκτησε και τρίτο επιθετικό πόλο, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο 4'50'' πριν το τέλος στο +15 (77-92). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Μόερμαν μείωσαν ως και το 93-95 με τρίποντο σα 52'', ενώ ο Μπαλμπάι με 1/2 βολές έφερε το σκορ στο 96-98 στα 9''.Το σκορ και τη νίκη για τους Ρώσους σφράγισε με 2/2 βολές ο Σενγκέλια.

ΤΕΤΡΑΔΑ ΦΩΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΚΟΥΔΑ : Ο Δημήτρης Ιτούδης είδε και τους 9 από τους 10 παίκτες που έριξε στο παρκέ να σκοράρουν, αλλά τέσσερις ήταν αυτοί που ξεχώρισαν, πετυχαίντας τους 75 από τους 100 πόντους της ομάδας τους. Ο Σενγκέλια ήταν απολαυστικός, έχοντας 23 πόντους (7/8 βολές, 5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα) με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 29 βαθμούς στην αξιόλογηση, ενώ ακολούθησε ο Κλάιμπερν με 18 πόντους (6/10 βολές, 3/6 διπ., 2/4 τριπ.) και 7 ριμπάουντ. Ο Βόιτμαν ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους (4/4 βολές, 2/2 δίποντα, 3/7 τριπ.), 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 27 στην αξιολόγηση, ενώ 17 πόντους είχε και ο Λούτνμπεργκ (5/7 βολές, 3/7 διπ., 2/5 τριπ.), έχοντας 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΠΑΛΕΥΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Ο ΜΙΣΙΤΣ : Με τον Σιμόν να είναι εκτός δωδεκάδας, και τον Λάρκιν πολύ άστοχο (12 π., 0/7 τριπ.), ο Μίσιτς παρά τα 4 φάουλ με τα οποία χρεώθηκε από το 26', πάλευε μόνος του, έχοντας 32 πόντους με 7/11 τρίποντα και 4/7 δίποντα. Ο Μόερμαν προσπάθησε στο φινάλε να γυρίσει το παιχνίδι, έχοντας 14 πόντους (3/3 διπ., 1/3 τριπ.), ενώ σπίθα ανατροπής έδωσε και ο Πλάις, έχοντας 9 πόντους (3/4 διπ., 1/1 τριπ.) σε 15 λεπτά συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ : Ξεκάθαρα τα νούμερα και στο συγκεκριμένο παιχνίδι, με την ΤΣΣΚΑ να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (33-26), στις ασίστ (21-16), αλλά και στο τρίποντο όπου είχε 12/27 και 44,4 %. Επίσης οι Ρώσοι εκτέλλεσαν 37 βολές, έναντι 25 της Έφες.