17.3 C
Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Εσωσε τα προσχήματα

Στο τέλος της χρονιάς ο Αρης έκανε μαζεμένες νίκες, δεν έμπλεξε σοβαρά με την ουρά και πλέον πάει στη Ρόδο να παίξει σε 40 λεπτά τα πλέι οφ !

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν άνετα στη νίκη επί του Ρεθύμνου στη Θεσσαλονίκη (70-52) μένοντας στο παιχνίδι για είσοδο στην πρώτη οκτάδα και τα πλέι οφ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό μέχρι το 7ο λεπτό (9-10) όταν εκεί με δύο συνεχόμενα τρίποντα ο Χάρης Γιαννοπουλος έδωσε προβάδισμα 10 πόντων στους φιλοξενούμενους (9-19) για να κλείσει το δεκάλεπτο 11-19 με δύο  βολές του Αθηναίου για τον Αρη.

Ο οποίος μπήκε πολύ πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με μπροστάρηδες τον Μποχωρίδη (κυρίως) και τον Μούρτο έφεραν τα πάνω κάτω με τους γηπεδούχους που με ένα 15-0 από 19-25, προηγήθηκαν 34-25 και πήγαν προηγούμενοι στο ημίχρονο με 34-30.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου την ώρα που οι Μάρας και Μποχωρίδης συνέχιζαν να είναι "καυτοί" για τον Αρη.  Ετσι ο Αρης ξέφυγε με 47-38 και 53-41 στο 30' φτάνοντας τελικά άνετα στη νίκη.

Οι Κρητικοί έμειναν οριστικά εκτός πλέι οφ, ενώ η νικήτρια του αγώνα Κολοσσού Ρόδου-Αρη θα είναι η 8η και τελευταία ομάδα που θα μπει στην οκτάδα και θα παίξει με τον Παναθηναϊκό στην πρώτη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 34-30, 53-41, 70-52

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Λευτέρης Μποχωρίδης που γενικά έκανε μια εξαιρετική χρονιά στον Αρη, είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Με 7/30 (23%) τρίποντα το Ρέθυμνο δεν είχε καμία τύχη. Γενικότερα όμως είχε πολύ άσχημα ποσοστά και στα δίποντα με 29% (8/27). Την ίδια ώρα ο Αρης είχε 17 ασίστ και είχε υποχρεώσει τον αντίπαλό του σε 18 λάθη.