25 C
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

“Εσπαγε κόκαλα” η άμυνα της Ρεάλ

Με όπλο την τρομερή της άμυνα και "εκτελεστή" τον Ρούντι Φερνάντεθ (5/6 τρίποντα) η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε...παρέλαση στη Μόσχα επικρατώντας άνετα της Χίμκι   (95-78). Η ομάδα του Φερνάντο Λάσο που "χτυπήθηκε" απίστευτα εφέτος από τους τραυματισμούς έχει βρει και πάλι ρυθμό,  ξαναμπήκε στην πρώτη τετράδα και στο πλεονέκτημα έδρας ενώ όπως όλα δείχνουν ήρθε για να μείνει...

Η Χίμκι εγκλωβίστηκε στο τείχος της ισπανικής άμυνας, ο Σβέντ τα...έσπασε και όταν ο Χάνεϊκατ άρχισε να πετυχαίνει το ένα τρίποντο μετά το άλλο (4/5) ήταν ήδη αργά καθώς η Ρεάλ είχε ξεφύγει με 78-54 (34'). Ο Χάνεικατ που είχε ένα πόντο μέχρι εκείνο το σημείο απλά τελείωσε με 17 αλλά η νίκη είχε πετάξει προ πολλού.

Οι Μαδριλένοι πήραν έτσι πανηγυρική ρεβάνς για την ήττα τους στη Μαδρίτη στον πρώτο γύρο από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων (23-12 στο 8') κυρίως χάρις στην ευστοχία τους στα τρίποντα. Η Χίμκι μείωσε προσωρινά σε 22-27 με τον Γκίλ, αλλά εκεί η άμυνα της Ρεάλ άφησε τους Ρώσους κοντά στα έξι λεπτά χωρίς πόντο και με το σερί να φτάνει στο 16-0 (43-22) ουσιαστικά "καθάρισε" το παιχνίδι από  το ημίχρονο (51-31).

Η διαφορά έφτασε και στους 25 πόντους (84-59 στο 34') και απλά τα συνεχόμενα τρίποντα του Χάνεϊκατ, μάζεψαν λίγο τη διαφορά.

Ανθρωπος του αγώνα:

Ο Ρούντι Φερνάντεθ ήταν σε εκπληκτική βραδιά και τελείωσε το ματς με 16 πόντους (1/1 βολ., 5/6 τρίπ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 κόψιμο σε 14'56'' συμμετοχής.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Με 16/25 τρίποντα πως να χάσει η Ρεάλ που είχε επίσης 13 ριμπάουντ παραπάνω από τους γηπεδούχους (40 έναντι 27) και πλουραλισμό στην επίθεση με πέντε παίκτες της να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 31-51, 49-67, 78-95.