27.5 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Ερυθρός…Σταυρός

Η βόλτα του Ολυμπιακού στην Εύβοια (85-56 την Κύμη) είχε  νέο "θύμα", τον Βαγγέλη Μάντζαρη που αγωνίστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο καθώς χτύπησε στο μεγάλο δάχτυλο του αριστερού ποδιού και θα διαπιστωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού μετά τη μαγνητική στην οποία θα υποβληθεί ο γκάρντ των Ερυθρολεύκων.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος βλέπει για μια ακόμα χρονιά να χάνει τον έναν παίκτη μετά τον άλλο  και προσπαθεί να κρατήσει την ψυχραιμία του και απλά να ευχηθεί να σταματήσει αυτή η αρνητική παράδοση που συνοδεύει τον Ολυμπιακό εδώ και χρόνια !

Και μάλιστα τη στιγμή που σε αυτόν τον αγώνα με την Κύμη, επέστρεψε για πρώτη φορά (παίζοντας 16 λεπτά) ο Ρόμπερτς μετά τον τραυματισμό του ενώ δεν συμμετείχε ο Σπανούλης (γόνατο) αλλά και ο Παπανικολάου περισσότερο για προληπτικούς λόγους.

Η ευχάριστη έκπληξη για τους φιλοξενούμενους ήταν και πάλι η εμφάνιση του Βασίλη Τολιόπουλου που αρπάζει από τα μαλλιά κάθε ευκαιρία που του δίνει ο  προπονητής του. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ήταν εξαιρετικός ο Αγραβάνης ενώ ο Χόλις Τόμπσον όλο και παίρνει περισσότερες προσπάθειες.

Η Κύμη του Γιάννη Καστρίτη είχε την ατυχία να πέσει πάνω σε έναν πολύ συγκεντρωμένο Ολυμπιακό ιδιαίτερα στην άμυνα όπου "έτρωγε" μόλις 10-13 πόντους σε κάθε δεκάλεπτο με εξαίρεση το τελευταίο όπου πλέον χαλάρωσε.

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Χόλις Τόμπσον έχει αρχίσει να ζεσταίνεται και αυτό είναι καλό για τον Ολυμπιακό. Ο Αμερικανός από το πρώτο ημίχρονο είχε 16 πόντους με 5/5 δίποντα και 2/3 τρίποντα ενώ στο δεύτερο μέρος πέτυχε μόλις δύο πόντους από βολές και έχασε άλλα δύο σούτ.

Με τη γλώσσα των αριθμών: Η τεράστια διαφορά στα ριμπάουντ (51 έναντι 28 !) αλλά και οι διπλάσιες ασίστ (αποτέλεσμα περισσότερο της καλής άμυνας) έφερε πολλούς εύκολους πόντους για τον Ολυμπιακό κάτω από το καλάθι με εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα (64%) και βολές (90%).