22.2 C
Κυριακή, 26 Μαΐου, 2024

«Ερυθρόλευκη» νίκη με… άρωμα Ελλάδας!

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε άνετα της Χίμκι με 90-78, έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους Περπέρογλου και Γκιστ και πετυχαίνοντας τη 2η νίκη του, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Euroleague.

Το παιχνίδι στη Σερβία δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς παρότι προηγήθηκαν γρήγορα με 6-0 είδαν τον Λάζιτς να αποβάλλεται μόλις στο 2ο λεπτό για φάουλ πάνω στον Γιάνις Τίμα. Ωστόσο κατάφεραν να ξεφύγουν γρήγορα ακόμα και με διψήφια διαφορά (19-9), δείχνοντας να μην επηρεάζονται. Ο Σίμανιτς πυροβολούσε από παντού για την ομάδα του Γκαβρίλοβιτς έχοντας 10 πόντους και ο Σβεντ προσπαθούσε να απαντήσει, όντας απελπιστικά μόνος (8 πόντους). Η 1η περίοδος έκλεισε με τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται 28-22. Στη 2η περίοδο ο Στράτος Περπέρογλου έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Χίμκι με 12 πόντους σε 8 λεπτά, οδηγώντας τους "ερυθρόλευκους" ακόμα και στο +16 (45-29). Μπούκερ και Τίμα μπήκαν στην εξίσωση προς το τέλος του ημιχρόνου μειώνοντας σε 50-41, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο μπήκε με ακόμα έναν διαφορετικό πρωταγωνιστή για τους γηπεδούχους. Ο Μπίλι Μπάρον σκόραρε 13 πόντους σε 5 λεπτά και με 14-0 σερί ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε και πάλι στο +19. Η ομάδα του Κουρτινάιτις προσπαθούσε να απειλήσει μόνιμα από την περιφέρεια, αλλά οι παίκτες του ήταν άστοχοι με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην πέφτει η διαφορά, αλλά να φτάνει και στους 26 πόντους (80-54). Η 4η περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, παρά το 14-0 σερί της Χίμκι που μείωσε στους 13, Το σφύριγμα της λήξης που βρήκε τους Σέρβους να επικρατούν με 90-78

Η ΔΙΨΗΦΙΑ 5ΑΔΑ: Σίμανιτς (18π.), Μπάρον (17π.), Περπέρογλου (15π.), Γκιστ (12π.) και Μπράουν (10π.) σκόραραν 72 από τους  90 πόντους της ομάδας του και οδήγησαν την ομάδα τους στην άνετη επικράτηση.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με 11/23 τρίποντα και σχεδόν 50% ήταν πολύ δύσκολο να καταφέρει να μην πάρει αυτήν την νίκη ο Ερυρθός Αστέρας.