23.1 C
Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

«Ερυθρόλευκη» επικράτηση, στην… πρόβα ενόψει Μονπελιέ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ελευθερίας Μοσχάτου σε φιλική, εκτός έδρας, αναμέτρηση με 62-55 συνεχίζοντας την προετοιμασία του, για το... ραντεβού με την Μονπελιέ στις 25/9.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε φουριόζος και προηγήθηκε με 14-5 και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 18-15. Ωστόσο η Ελευθερία πίεσε και μείωσε, φτάνοντας να πλησιάσει ακόμα και στον πόντο 27-28. Οι "ερυθρόλευκες" πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων και το σκορ στο 34-37.

Η ομάδα του Μοσχάτου ισοφάρισε (39-39), αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε στην ανάπαυλα, με την περίοδο να κλείνει στο 48-51. Με ένα 7-0 σερί η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ξέφυγε και δεν ξανακοίταξε πίσω, κλειδώνοντας τη φιλική νίκη (55-62).

Στο ματς δεν αγωνίστηκαν Παυλοπούλου και Σπυριδοπούλου.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-37, 48-51, 55-62

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Γέμελος 8 (2), Γιουρτσένκοβα 7, Γκρέιβς 17, Σταμολάμπρου 2, Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 10 (2), Τόμας 12 (2), Αυτζή 2, Σταμάτη 2, Κοσμά, Λούκα.