23.5 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Επιτέλους νίκη για Ουσάκ, «κατοστάρα» η Εφές

Τέλος στο αρνητικό σερί, οκτώ ηττών, έθεσε η Ουσάκ Σπορτίφ πανηγυρίζοντας μεγάλη νίκη με 85-78 επί της Γαλατάσαραϊ, για την 25η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Το συγκρότημα της Κωνσταντινούπολης προερχόταν από δύο διαδοχικές ήττες και εν τέλει υπέστη και τρίτη στο «Usak Universitesi Spor Bilimleri Fakultesi Spor Salonu», καθώς δεν μπόρεσε να σταματήσει τους Σι Τζέι Ουότσον (21π., εφτά ασίστ, έξι ριμπάουντ), Ερλ Κάλογουεϊ (20π., τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο) και Τζάκι Καρμάικλ (18π., 15 ριμπάουντ, δύο ασίστ, δύο κοψίματα). Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ακόμα και στο -20, πριν «μαζέψουν» την έκταση της ήττας τους στην τελευταία περίοδο, έχοντας ηγέτη επιθετικά τον Άντας Γιουσκεβίτσιους με 22π.

Η Αναντολού Εφές ήταν εντυπωσιακή στην έδρα της Σακάρια, «συντρίβοντάς» τη με 100-74. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν είχαν πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα από το ημίχρονο (40-58) και πρόσφεραν σκορ και θέαμα, με τον Τόνεϊ Ντάγκλας να έχει 24 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και επτά ασίστ. Ο Νίκολα Γιάνκοβιτς σημείωσε double double 18 πόντων και 12 ριμπάουντ για τους ηττημένους.

Σταθερά δεύτερη παραμένει η Τόφας, η οποία είχε εξίσου εύκολο έργο με 94-75 κόντρα στην Καρσίγιακα. Η ομάδα της Προύσας είχε σταθερά το προβάδισμα εξαρχής, με τους Όουενς (15 π.) και Χένρι (15 π., 5 ρ., 6 ασ.) να την οδηγούν και την τρομερή εμφάνιση του Τζάροντ Τζόουνς για τους φιλοξενούμενους, με 28 πόντους και 9 ριμπάουντ, να πηγαίνει «στράφι».