17.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Επαναλαμβάνεται αγώνας της Φενέρ λόγω διαιτητικού λάθους!

Σε ένα σπάνιο φαινόμενο γινόμαστε μάρτυρες, καθώς η τουρκική ομοσπονδία ανακοίνωσε την επανάληψη του αγώνα Μπελεντίγιε - Φενέρμπαχτσε για το εγχώριο πρωτάθλημα λόγω λάθος απόφασης των διαιτητών.

Την προηγούμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα η Φενέρ δραπέτευσε δύσκολα με 64-62 από την έδρα της Μπελεντίγιε αλλά ένα λάθος των διαιτητών στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό να οδηγήσουν τους γηπεδούχους σε ένσταση η οποία τελικά έγινε δεκτή από την τουρκική ομοσπονδία.

Συγκεκριμένα η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έγινε κάτοχος της μπάλας έπειτα από τεχνική ποινή που δόθηκε στον Γκρέγκορ Χρόβατ και με βάση τους κανονισμούς η επίθεση μετά ανήκε στη Μπελεντίγιε.

Η Λίγκα εξέτασε τη φάση και το θεώρησε ως λάθος των διαιτητών με αποτέλεσμα να αποφασίσει την επανάληψη της αναμέτρησης.