23.5 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Επίδειξη δύναμης η Μπαρτσελόνα (vids)

Η Μπαρτσελόνα φαίνεται να βρίσκεται σε... καλό φεγγάρι. Στον αποψινό της αγώνα επιβλήθηκε 104-83 της Μπιλμπάο εκτός έδρας. Η Μπασκόνια πήρε κι αυτή νίκη μακριά από το σπίτι της και στην τελευταία επίθεση με το 73-72 επί της Ουνικάχα Μάλαγα. Πιο εύκολα ήταν τα πράγματα για την Βαλένθια, η οποία εντός έδρας επιβλήθηκε 87-78 της Σαν Πάμπλο Μπούργος, που παραμένει χωρίς νίκη.

Μπιλμπάο – Μπαρτσελόνα 83-104

Η Μπιλμπάο δεν είχε καμία τύχη απέναντι σε αυτή την Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί μπήκαν στο παιχνίδι με ένα επιμέρους 29-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, έχτισαν πάνω σε αυτό και έφτασαν στη νίκη έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Χάνγκα 15, Σεραφέν 14, Ερέλ 13 και 10 ασίστ, Μοερμάν 12, Ναβάρο 12, Πρέσι 10) με τον Σίτο Αλόνσο να μοιράζει το χρόνο ανάμες στους παίκτες του. Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ έμεινε εκτός δωδεκάδας και πάλι με τον Βίκτορ Κλαβέρ να παίρνει τη θέση του. Ρεντίβο (18) και Μούμπρου (16) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Βάσκων.

Βαλένθια-Σαν Πάμπλο Μπούργος 87-78

Χωρίς να χρειαστεί να... φορτσάρει η Βαλένθια πήρε τη νίκη που ήθελε από την Σαν Πάμπλο Μπούργος με τον Έρικ Γκριν και πάλι σε πρώτο πλάνο, φτάνοντας στους 21 πόντους. Μια ανάσα από το νταμπλ νταμπλ έφτασε ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ουνικάχα Μάλαγα-Μπασκόνια 72-73

Το λες και λίγο αυτοκτονία αυτό που έκανε η Ουνικάχα Μάλαγα. Ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον αγώνα, προηγήθηκε με οχτώ πόντους, καλό μπάσκετ και τον καλύτερο Γκιόργκι Σερμαντίνι από τότε που τον απέκτησε από την ΜόραΜπανκ Ανδόρρα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν. Ο Πέδρο Μαρτίνεθ έκανε τις αλλαγές του, η ομάδα του έκανε ένα 24-13 στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασε στο 63-69 (35’) και το 66-71 (36’33’’), αλλά οι ΜακΚάλουμ, Νέντοβιτς και Μπρουκς έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους (72-71, 37’48’’). Οι δύο ομάδες έχασαν συνεχόμενες επιθέσεις μέχρι να βρει το στόχο τελικά ο Γιοχάνες Βόιτμαν για το 72-73 με 8’’ για τη λήξη μετά από ασίστ του Μπομπουά. Ο Νέντοβιτς αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε με τη λήξη και η νίκη πήγε στα χέρια των Βάσκων.