24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Επέστρεψε στις νίκες το Ισραήλ (vids+pics)

Το Ισραήλ επέστρεψε στο Τελ Αβίβ και, μαζί, στο δρόμο των επιτυχιών επικρατώντας με 82-75 της Μεγάλης Βρετανίας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Στον όμιλο της Ελλάδας, για την Ευρωπαϊκή Ζώνη, οι παίκτες του Όντεν Κάτας επανήλθαν στο δρόμο των επιτυχιών μετά την ήττα τους από τη «γαλανόλευκη», αφήνοντας στο 0-3 τους μαχητικούς αντιπάλους τους. Ο Γκάι Πνίνι με 18π. και ο Ραβίβ Γκάι Λέμοναντ με 18π. ηγήθηκαν επιθετικά των νικητών, ενώ από τους ηττημένους πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Γκάμπριελ Ολασένι με 19π., έχοντας ακόμα οκτώ ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, δύο κοψίματα, αλλά και ισάριθμα λάθη. Η Εθνική μας είναι η επόμενη αντίπαλος της Μ. Βρετανίας, την Κυριακή (25/02, 18.00) στα Δύο Αοράκια. Με την Εσθονία στο Ταλίν θα παίξει το Ισραήλ (25/02, 17.00).

Οι Βρετανοί ξεκίνησαν δυναμικά στη «Shlomo Group Arena» και προηγήθηκαν με 7-0, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με 14-13 στο 5’. «Μάχη» σώμα με σώμα έδωσαν οι δύο αντίπαλοι, μέχρι και το ημίχρονο (43-44). Οι φιλοξενούμενοι πήραν ισχνό προβάδισμα και το διατήρησαν στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου (45-52 στο 24’, 47-57 στο 26’), οι Ισραηλινοί όμως όχι απλώς εξανέμισαν τη διαφορά στο 28’ (61-61), αλλά πέρασαν και μπροστά στο 30’ (64-61) και μάλιστα διατήρησαν τον έλεγχο για το επόμενο πεντάλεπτο (69-63 στο 34’, 72-68 στο 36’). Το συγκρότημα του Αλμπέρτο Λορένθο δεν τα παράτησε, αντέδρασε και δυόμισι λεπτά πριν από τη λήξη έκανε την ανατροπή, με τον Γκάρεθ Μάρεϊ (72-73), αλλά ο Πνίνι με μεγάλο τρίποντο έδωσε καθοριστικό προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του (75-72), το οποίο διατήρησε μέχρι και το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 18-20, 43-44, 64-61, 82-75.