16.7 C
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Επέστρεψε στις νίκες με «καυτό» Καμπάτσο η Ρεάλ (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης άφησε πίσω της την ήττα-σοκ από τη Σαν Πάμπλο Μπούργος κι έκαμψε την αντίσταση της γηπεδούχου Βαλένθια με 95-90, χάρη σ' έναν εκπληκτικό Φακούντο Καμπάτσο.

Με αυτή τη νίκη η «Βασίλισσα» δημιούργησε συνωστισμό στην κορυφή του δευτέρου ομίλου της τελικής φάσης του ισπανικού πρωταθλήματος, καθώς εκτός από την ίδια, ρεκόρ 2-1 έχουν επίσης οι «νυχτερίδες», η Γκραν Κανάρια των Κατσικάρη και Μπουρούση αλλά και Σαν Πάμπλο Μπούργος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για σαράντα λεπτά, όμως οι πρωταθλητές Ισπανίας ήταν ανώτεροι στις λεπτομέρειες και πήραν την πολύ σημαντική νίκη, καθώς σε περίπτωση ήττας θα βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο.

Μορφή της αναμέτρησης δεν ήταν άλλος από τον Φακούντο Καμπάτσο. Ο Αργεντινός τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους και 11 ασίστ και ήταν ο άνθρωπος ο οποίος οδήγησε τη Ρεάλ στην επικράτηση.

Δείτε το αναλυτικό στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.