29.7 C
Παρασκευή, 5 Ιουλίου, 2024

Επέστρεψε και νίκησε ο ΠΑΟΚ στο Περιστέρι (pics)

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -15 απέναντι στη Περιστέρι, αλλά επέστρεψε στο παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 92-90 στην παράταση με τρίποντο. Τα έσοδα από τον αγώνα που έγινε στο ΚΓ «Ανδρέας Παπανδρέου» θα δοθούν για φιλανθρωπικό σκοπό.

Το Περιστέρι «πάτησε» καλύτερα στο γήπεδο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πήρε μια μικρκή διαφορά (14-8, 6’) με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει με συνεχόμενους πόντους από τον Αντώνη Κόνιαρη (22-21, 11’). Ο Χάτσερ ήταν αυτός που ισοφάρισε (33-33, 15’15’’) και ο Γκάρετ έδωσε το προβαδισμα στους Θεσσαλονικείς (35-36). Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, το Περιστέρι άρχισε να ξεφεύγει, έφτασε στο +10 (56-46, 22’) και στο +15 (70-55. 28’) με τον ΠΑΟΚ να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό στην τέταρτη περίοδο για να μειώσει (76-74, 34’) και να περάσει μπροστά (74-78, 35’) με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μορέιρα.

Ο αγώνας έγινε ντέρμπι, ο Λίνος Χρυσικόπουλος έγραψε το 83-83 με 1’49’’ για το τέλος της αναμέτρησης. Διάστημα που καμία από τις δύο ομάδες δεν εκμεταλλεύτηκε επιθετικά, για να πάει ο αγώνας στην παράταση. Εκεί ο Αθηναίου έγραψε το 87-88 με σουτ τριών πόντων και στη συνέχεια το 90-92 (43’30’’) που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 22-16, 49-40, 73-62, 83-83, 90-92

Διαιτητές: Μάνος, Δεσλής, Τσαρούχα

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Βασιλόπουλος 17 (3), Χάροοου 12, Γκρέι 17 (5), Σκορδίλης 2, Σίρκο 6, Μπέντιλ 9 (1), Κλαρκ 5 (1), Ντάνιελ 16, Αγραβάνης, Μουράτος 6.

ΠΑΟΚ: Τζόουνς 10, Μορέιρα 13, Χρυσικόπουλος 9 (1), Σχίζας, Κόνιαρης 10 (2), Καρράς, Μαργαρίτης 4, Ζάρας 5 (1), Πόουπ 9 (1), Χάτσερ 12 (2), Αθηναίου 15 (2) Γκάρετ 5.

Στο ημίχρονο του αγώνα το Περιστέρι τίμησε έναν παλιό παίκτη της ομάδας, τον Λανς Μπέργουολντ, ο οποίος βρίσκεται στην Ελλάδα και βρισκόταν και στην Κρήτη για το 3ο Διεθνές Τουρνουά πριν από λίγες μέρες.