26.4 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

Εν αρχή ην η άμυνα (pics)

Ο Ολυμπιακός πέρασε... αναίμακτα από το "Αλεξάνδρειο" φτάνοντας στη νίκη επί του Άρη με 80-55, έχοντας ως θεμέλιο την άμυνα. Έχτισε πάνω σε αυτήν και στο πολύ καλό του δεύτερο δεκάλεπτο, είχε σαφώς περισσότερες λύσεις και έφτασε στην επικράτηση στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της stoiximan.gr Basket League. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη εβδομάδα, στο ίδιο μέρος, για τον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να «χτυπήσουν» το παιχνίδι, ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 5-0 (1’30’’), αλλά η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε γρήγορα. Ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες λύσεις, ενεργοποίησε την άμυνά του, άλλαξε σχήματα και πεντάδες από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και άρχισε να ξεφεύγει. Το 8-7 (4’20’’, σε ένα σημείο όπου Φλιώνης και Τόμπσον είχαν ήδη απο δύο φάουλ με τον Μπένσον να προστίθεται στη λίστα) έγινε 8-14 (7’10’’) με την μπάλα να «ακουμπάει» συχνά πυκνά στο ζωγραφιστό για τους φιλοξενούμενους που συνέχισαν να πιέζουν.

Το αποτέλεσμα δεν ήταν μόνο πως έκαναν δύσκολη τη ζωή των αντιπάλων τους στην δική τους επίθεση, αλλά και πως μπόρεσαν να πάρουν εύκολους πόντους στην άλλη πλευρά του παρκέ. Χαρακτηριστικές δύο φάσεις με τον ΜακΛιν να κλέβει και τον Αγραβάνη να σκοράρει στο ανοιχτό γήπεδο (16-31, 15’), ενώ από την άλλη ο Άρης ευστόχησε για πρώτη φορά στη δεύτερη περίοδο στο 13’30’’ (16-26). Ενδεικτικό του εκνευρισμού του Παναγιώτη Γιαννάκη για την εικόνα που έβλεπε το γεγονός ότι πήρε δύο τάιμ άουτ σε λιγότερο από δύο λεπτά, λίγο μετά τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου.

Η εικόνα δεν άλλαξε και στον Άρη είχαν έναν λόγο επιπλέον να ανησυχούν, καθώς ο Αθηναίου έδειξε να γυρίζει άσχημα το αριστερό του πόδι, κατευθυνόμενος στον πάγκο της ομάδας του.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν απόλυτα συγκεντρωμένοι, έδωσαν όλοι βοήθειες σε κάθε εκατοστό του παρκέ και έφτασαν το +21 (22-43, 18’30’’) με τρίποντο από τον Παπαπέτρου, φτάνοντας στο επιμέρους 21-8 στη δεύτερη περίοδο με 10 τελικές πάσες, έναντι των μόλις τριών του Άρη.

Τα τρίποντα πρωταγωνίστησαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (πέντε συνεχόμενα μπήκαν από τις δύο ομάδες), οι γηπεδούχοι ανέβασαν το βαθμό της πίεσης, ήταν πιο επιθετικοί στις επιλογές τους και κατάφεραν να μειώσουν στους 13 (45-58, 28’15’’). Αγραβάνης και Μιλουτίνοφ ήταν εκεί για να διαμορφώσουν το 45-62 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα (51-64, 34'), αλλά το τελευταίο πεντάλεπτο ανήκε στον Ολυμπιακό. Έφτασε στο +22 (51-73, 36'), Μπόγρης και Τολιόπουλος συνεργάστηκαν δύο συνεχόμενες ορές για το 55-80, που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι αριθμοί του αγώνα: Ο Ολυμπιακός είχε 18 ασίστ (στις 10 σταμάτησε ο Άρης), αλλά και 50% στα σουτ τριών πόντων με 12/24. Επίσης οι 11 από τους 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στο καλάθι.

Διαιτητές: Σχινάς, Καρακατσούνης, Δεσλής

Δεκάλεπτα: 14-22, 24-45, 45-62, 55-80