27.5 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

Εντυπωσιακή Μπασκόνια, χρειάστηκε ένα ημίχρονο (pics, vids)

H Μπασκόνια ήταν απλά εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο όταν με ένα 32-17 "καθάρισε" το παιχνίδι και έφτασε στη νίκη με το 99-76 επί της Σαραγόσα στην πρεμιέρα του ισπανικού πρωταθλήματος. Ο Τόκο Σενγκέλια με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν αυτός που έδειξε το δρόμο προς τη νίκη, ο Πουαριέ πρόσθεσε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 τάπες, ο Γκαρίνο είχε 16 με 4/4 τρίποντα και από 11 πρόσθεσαν Τζάνινγκ και Χίλιαρντ. Ο Οκόγε με 16 και ο Ράντοβιτς με 11 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Το φαβορί ήταν η Μπασκόνια, αλλά η Σαραγόσα φρόντισε για τουλάχιστον 22 λεπτά να της βάλει δύσκολα. Οι περισσότεροι δεν θα περίμεναν πως οι φιλοξενούμενοι θα έμεναν κοντά στο σκορ ή και θα προηγούνταν (6-10 στο 3’40’’, 19-21 στο 9’20’’). Όταν οι Βάσκοι έφτασαν στο +10 (36-26, 15’) πολλοί περίμεναν, πως ο αγώνας θα τελείωνε κάπου εκεί ουσιαστικά, αλλά λίγο μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου η Σαραγόσα είχε και πάλι το προβάδισμα (41-42 και 43-44 στο 21’).

Στο 22’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (48-48), αλλά κάπου εκεί η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά: Με τον Σενγκέλια κατά κύριο λόγο και τον Πουαριέ να έπεται η Μπασκόνια έκανε ένα 18-0 για να φτάσει ως το 66-48 (27’). Ο Οκόγε έσπασε το σερί (66-50, 27’25’’), αλλά ο Πέδρο Μαρτίνεθ είδε τους παίκτες του να φτάνουν άμεσα στο +19 (69-50, 27’40’’) με τρίποντο του Γκαρίνο.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, έφτασε στο +24 (85-61, 33'10'') και πλέον αυτό που έμενε ήταν απλά να περιμένουν όλοι το τελικό σκορ που θα έδινε τη νίκη στην Μπασκόνια, που ήρθε με το 99-76.

Δεκάλεπτα: 22-21, 41-40, 73-57, 99-76