22.2 C
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Εντυπωσιακή η Λιθουανία κόντρα στην Γαλλία (pics+vid)

Η Λιθουανία, όντας καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε 96-71 την Γαλλία στο Κάουνας σε φιλικό προετοιμασίας ενόψει Ευρωμπάσκετ.

Η "Λιέτουβα" προηγήθηκε με 23-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι "τρικολόρ" επέστρεψαν δυναμικά και προσπέρασαν για το 39-42 του ημιχρόνου. Οι Λιθουανοί βγήκαν στο παρκέ αγριεμένοι και με επιμέρους 50-29 σε 20 λεπτά έφτασαν στην ευρεία νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μάντας Καλνιέτις με 18 πόντους και 9 ασίστ ενώ στους 15 πόντους σταμάτησε ο Γιόνας Ματσιούλις. Double-double από τον Γιόνας Βαλαντσιούνας με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Λούκας Λεκαβίτσιους σε 15'13'' είχε 2 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Για την Γαλλία που αγωνίστηκε χωρίς τον Αντουάν Ντιό, ο Νάντο Ντε Κολό είχε 16 πόντους ενώ 13 σημείωσε ο Κέβιν Σεραφέν. Ο Κιμ Τιλί είχε 5 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 18'06".

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 39-42, 69-46, 96-71

Πριν το τζάμπολ τιμήθηκε ο Ρομπέρτας Γιαφτόκας που πρόσφατα αποσύρθηκε από την ενεργό δράση: