18.1 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Ενατη η Τουρκία με ηγέτη τον Κορκμάζ

Η Τουρκία είχε έρθει στην Κρήτη με βλέψεις ακόμα και για τετράδα, αλλά τελικά περιορίστηκε στην 9η θέση της διοργάνωσης, επικρατώντας στο τελευταίο της παιχνίδι της  Ουκρανίας με 85-82.  Αν και έχαναν με 70-64 επτά λεπτά πριν το φινάλε, οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φουρκάν Κορκμάζ που δεν ήταν απλά ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του μαζί με τον Γιουρτσεβέν όπου είχαν από 23 πόντους, αλλά ήταν αυτός που σημείωσε τα δύο κρίσιμα καλάθια στο τελευταίο λεπτό του αγώνα σπάζοντας την ισοπαλία (79-79) και δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στην Τουρκία που προηγήθηκε 83-79 στα 20'' και "κλείδωσε" το παιχνίδι.

Ο Μιχαϊλιούκ με 24 πόντους και ο Τκατσένκο με 22 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της 10ης στην κατάταξη Ουκρανίας.