15.7 C
Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου, 2024

Εμεινε στο κυνήγι της ΤΣΣΚΑ

Με τον  Γιάν Βέσελι (26π., 11ρ.)σε μεγάλα κέφια και πατώντας γκάζι για ένα δεκάλεπτο (δεύτερο) η Φενέρμπαχτσε έφτασε άνετα στην επικράτηση επί της Μπάμπεργκ (77-69) και διατηρήθηκε στο κυνήγι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, από την οποία απέχει δύο νίκες και τη φιλοξενεί στην Πόλη τον Μάρτιο.

Η Φενέρ παρά το καλό ξεκίνημα (11-3 στο 5') ένοιωθε σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο την ανάσα της Μπάμπεργκ (12-11 στο 9',  16-13 στο 10') χάρις κυρίως στον κορυφαίο παίκτη των φιλοξενουμένων, τον Μούσλι (18π.).

Ομως  στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Βέσελι σε μεγάλη βραδιά και την άμυνα να βελτιώνεται. η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε μέχρι και το +13 (37-24) για να κλείσουν το ημίχρονο στο 42-32 παρά το 1/7 τρίποντα !

Η διαφορά εκτοξεύτηκε και στο +16 με τον  Ουαναμέικερ (50-34 στο 24') και με τον Ντίξον (60-45 στο 28') αλλά οι Γερμανοί δεν τα παρατάνε ποτέ και με Μούσλι και Χίκμαν μείωσαν μέχρι τους έξι (76-72 στο 37') αλλά εκεί οι γηπεδούχοι - που έπαιζαν με τις μηχανές στο ρελαντί στο δεύτερο μέρος - έκαναν ένα 6-0 και τελείωσαν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 42-32, 61-48, 77-69.

Ανθρωπος του αγώνα: Ο Γιάν Βέσελι άλλαξε τις ισορροπίες από το δεύτερο δεκάλεπτο όταν μπήκε φουριόζος και βοήθησε τη Φενέρμπαχτσε να επιβεβαιώσει στο παρκέ το ρόλο του φαβορί. Σημείωσε 11 πόντους σε αυτό το διάστημα με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να έχουν διψήφιες διαφορές στο προβάδισμά τους από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Συνολικά σταμάτησε στους 26 πόντους (9/12 διπ., 8/10 β., 11 ριμπ., 1 ασιστ, 2 κλεψ., 2 λαθη) και...έσπασε τον δείκτη αξιολόγησης (36) !

Με τη γλώσσα των αριθμών:  Οι γηπεδούχοι σούταραν με τραγικά ποσοστά (μόλις 19%  με 4/21 τρίποντα) από την περιφέρεια αλλά είχαν εξαιρετική ευστοχία στα δίποντα (67%  με 24/36)  ενώ είχαν και 17 ασίστ. Η Μπάμπεργκ δεν τα πήγε πολύ καλύτερα στα τρίποντα (25% με 6/24) ενώ είχε και 14 λάθη.