19 C
Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Ελληνικό το πρωινό στην Ισπανία (Video)

Οι Έλληνες τα πήγαν καλά το πρωί στην Ισπανία. Ο Φώτης Κατσικάρης οδήγησε τη Μούρθια στη νίκη επί της πρώην ομάδας του της Μπιλμπάο εκτός έδρας με 81-72. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε την Μπαρτσελόνα να επιβάλλεται της Μπανταλόνα εκτός έδρας με 76-56 και ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και έναν εκπληκτικό Στράτος Περπέρογλου που ήταν ο ηγέτης των μπλάου γκράνα με 19 πόντους (7/11 εντός πεδιάς), 3 ριμπάουντ και σημαντική συνεισφορά στην άμυνα. Ο Αλεξάντερ Βεζένκοφ σε κάτι λιγότερο από 15' συμμετοχής είχε 1 πόντο και  1 ριμπάουντ.

Εκτός έδρας νίκες πήραν ακόμη η Εστουδιάντες από την Ουνικάχα Μάλαγα και η Σεβίλλη από τη Φουενλαμπράδα. Η μοναδική ομάδα που υπερασπίστηκε την έδρα της ήταν η Γκραν Κανάρια με το 95-76 επί της Μανρέσα.

(Σε λίγο περισσότερα)

Μπιλμπάο-Μούρθια 71-82

Ο Φώτης Κατσικάρης γνώρισε την αποθέωση στην επιστροφή του στο Μπιλμπάο για μια ακόμη φορά, επιστρέφοντας στη χώρα των Βάσκων με τη Μούρθια.

Και μάλλον βλέποντας τον αγώνα οι Βάσκοι θα νοσταλγούσαν τις εποχές που είχαν τον Έλληνα τεχνικό στον πάγκο τους. Η Μούρθια πήρε από την αρχή το προβάδισμα, παρά το γεγονός μάλιστα πως το Φακούντο Καμπάτσο είχε μείνει άποντος στο πρώτο μισό. Η απόσταση μεγάλωσε στο δεύτερο μισό, φτάνοντας στο 48-63 στο τέλος της τρίτης περιόδου με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στη νίκη χωρίς ουσιαστικά να απειληθούν με το τελικό 71-82.

Τα άσχημα νέα για τον Κατσικάρη ήταν ο τραυματισμός του Σαδιέλ Ρόχας, ο οποίος θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ

Χοβεντούτ Μπανταλόνα-Μπαρτσελόνα 56-76

Οι δύο ομάδες μπήκαν σε ένα ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα άρχισε να ξεφεύγει στο δεύτερο, αλλά το τρίτο ήταν που επέβαλλε το νόμο της 100%. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε την ομάδα του να κάνει ένα 20-0 και να οδηγεί από το 28-32 στο ημιχρόνου στο 28-52 (26') με τον Στράτο Περπέρογλου να πρωταγωνιστεί σε όλο αυτό το διάστημα.

Το... ρόδι στην τρίτη περίοδο έσπασε για τους γηπεδούχους με σουτ τριών πόντων ο Νένο Ντιμιτρίεβιτς. Ποιος είναι αυτός; Όπως τον παρουσιάζει η Μπανταλόνα η δική της περίπτωση Λούκα Ντόντσιτς. Μάλιστα πριν από μόλις δύο μέρες υπέγραψε με τον Σκοπιανό, γεννημένο το 1998, νέο συμβόλαιο ως το 2021. Είχε φτάσει στην Μπανταλόνα το 2012 σε ηλικία 14 χρονών. Στο μεταξύ η Μπαρτσελόνα έφτασε στο 31-58 με τον Ντιμιτρίεβιτς να ευστοχεί και πάλι από τα 8 μέτρα στη λήξη του χρόνου για το 34-58. Το τρίτο αυτό δεκάλεπτο έκλεισε με το επιμέρους 6-29 για τους μπλάου γκράνα, με τον αγώνα ουσιαστικά να τελειώνει κάπου εκεί. Η διαφορά πέρασε και το φράγμα των τριάντα πόντων (34-66 (31'),η Μπανταλόνα προσπάθησε και μείωσε ως τους 18 (48-66, 35'30''), πριν πέσει η αυλαία με το τελικό 56-76.

Φουενλαμπράδα-Σεβίλλη 67-72

Το ντέρμπι της αγωνιστικής, όπως εξελίχθηκαν οι αναμετρήσεις, έγινε εκεί, λίγο έξω από τη Μαδρίτη. Η Σεβίλλη έδειξε ικανή να απειλήσει, διατηρώντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο ως και την τρίτη περίοδο, χωρίς όμως να ξεφύγει και με μεγάλες διαφορές (28-35, 20'). Οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους καλή περίοδο (62-60, 35'30'') με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα 7-0 με τον Νάχμπαρ να διαμορφώνει το 62-67 (37'). Τα τελευταία λεπτά ήταν για γερά νεύρα με τη Φουενλαμπράδα να μειώνει (67-69, 39'20''). Ο Μαχάλμπασιτς με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 67-70 με 19'' να απομένουν, το ριμπάουντ πήγε στους γηπεδούχους με το παιχνίδι να πηγαίνει στη γραμμή. Ο Κρουθ είχε 0/2, ο Νάχμπαρ 2/2 και η Σεβίλλη πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό 67-72.

Ενώ στο τέλος δεν έλειψαν και τα νεύρα...

Ουνικάχα Μάλαγα-Εστουδιάντες 66-78

Η Εστουδιάντες έβαλε δύσκολα στην Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία είχε μείνει λίγο στους ημιτελικούς του EuroCup και την πρόκρισή της στον τελικό της διοργάνωσης απέναντι στη Λοκομοτίβ Κούμπαν. Ήταν αυτή που πρώτη βρέθηκε στη θέση του οδηγού έχοντας σε ιδιαίτερα καλή μέρα τους Τζάκσον και Μπάλβιν, οι οποίοι ανέλαβαν να χαρίσουν και θέαμα εκτός από ουσία. Οι "φοιτητές" προηγήθηκαν 66-51 (32'15'') σε ένα σημείο που οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με τον Ντίεθ να πρωταγωνιστεί (64-68, 36'). Έντουιν Τζάκσον και Ομάρ Κουκ όμως έδωσαν τη δική τους απάντηση για το +12 (64-76, 37'35''), δίνοντας απάντηση στην ερώτηση για τον τελικό νικητή: Η Εστουδιάντες με το 78-66 επί της Μάλαγα.

Γκραν Κανάρια-Μανρέσα 95-76

Η Γκραν Κανάρια ήταν αυτή που οδηγούσε στον αγώνα με τη Μανρέσα από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά οι νησιώτες κατάφεραν σταδιακά να βρουν το ρυθμό τους, να στηριχθούν στις καλές συνεργασίες τους και να φτάσουν στη νίκη με το τελικό 95-76.