23.9 C
Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024

Ελληνική… έξαρση, ακάθεκτες Μούρθια και Μπολόνια (vids)

Οι δύο «Δικέφαλοι» πανηγύρισαν έξαλλα τις νίκες τους, καθένας για τους δικούς του λόγους, δίνοντας χαμόγελα στην ελληνική πλευρά για το Champions League, ενώ το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής πήγε στη Μούρθια, που υποχρέωσε σε πρώτη ήττα την Αβελίνο και συνεχίζει απρόσκοπτη την πορεία της, όπως και η Μπολόνια.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Α' Όμιλος:

Το μεγάλο ντέρμπι αήττητων κατέληξε στη Μούρθια, που επικράτησε της Αβελίνο με 72-69 στις λεπτομέρειες. Ο Άσκια Μπούκερ με τρίποντο στα δύο λεπτά πριν από το φινάλε και μετά με ζευγάρι βολών, «καθάρισε» για την ομάδα του, τη στιγμή που ο Νόρις Κόουλ αστοχούσε στα 3" από τα 4.5 μέτρα, για να καταλήξει το ματς στους Ισπανούς, με τον κορυφαίο τους και τον Όβι Σόκο να μοιράζονται από 14 πόντους, ενώ 17 είχε για την ιταλική ομάδα ο Άριελ Φιλόι.

Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΕΔΩ.

Η Άνβιλ μοιάζει να αισθάνεται... πιο άνετα εκτός έδρας, καθώς πέρασε από τη Γερμανία με 93-85 απέναντι στη Λούντβιγκσμπουργκ. Μετά το 28-19 του πρώτου δεκαλέπτου, οι Πολωνοί επανήλθαν σταδιακά, προσαρμόστηκαν στον υψηλό ρυθμό του ματς και κυριάρχησαν, με τον Τσέις Σίμον σε εξαιρετική κατάσταση να έχει 26 πόντους. Κάπως έτσι, οι 31 πόντοι, με επτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ του Μάλκολμ Χιλ, πήγαν στράφι για τους ηττημένους.

Β' Όμιλος:

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης χρειάστηκε να βάλει μία βολή σε σχεδόν νεκρό χρόνο και το έκανε, για να πάρει την πρώτη του φετινή νίκη ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πάλεψε και, σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, είδε τον φόργουορντ του να κερδίζει φάουλ στα 0.3", για να πανηγυρίσει έξαλλα το τελικό 83-82.

Δείτε όσα έγιναν στον αγώνα ΕΔΩ.

Τη δεύτερη νίκη της πήρε η Βόννη, η οποία πέρασε με 83-79 από την έδρα της Φρίμπουρ. Η επικράτηση ήρθε με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο, όπου η γερμανική ομάδα σημείωσε επιμέρους σκορ 17-26, για να πάρει «διπλό», όπως είχε κάνει και στην πρεμιέρα της Πυλαίας, με τον Ρασάντ Τζέιμς να σημειώνει 18 πόντους και τον Τσαρλς Τζάκσον να ακολουθεί με double double 16 πόντων και 11 ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Μπαμπακάρ Τουρέ είχε 17 πόντους με έξι ριμπάουντ για τους ηττημένους.

Επιβλητική ήταν η Χάποελ Χολόν, που «συνέτριψε» με 88-72 την Οπάβα. Με ένα εξαιρετικό τους δεύτερο ημίχρονο, οι Ισραηλινοί μπόρεσαν να φτάσουν στο ροζ φύλλο χωρίς δυσκολία, έχοντας κορυφαίο τον Ντεκουάν Τζόουνς των 23 πόντων, την ώρα που ο Ρότισλαβ Ντράγκουν τελείωνε με 18 πόντους για την Οπάβα.

Γ' Όμιλος:

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική στο δεύτερο ημίχρονο στην Ντιζόν και πέρασε από τη δοκιμασία της με 90-80. Μετά το 46-38 του ημιχρόνου, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι αντεπιτέθηκαν και... έκαναν αρκετά γρήγορα τυπική την υπόθεση νίκης, με τον Βινς Χάντερ να κυριαρχεί με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Γάλλους, ο Ντέιβιντ Χόλστον είχε 20 πόντους.

Δ' Όμιλος:

Η Μπολόνια είναι... ασταμάτητη και το επιβεβαίωσε κόντρα στην Μπαϊρόιτ με 74-67. Παρά το γεγονός, ότι οι Γερμανοί εμφανίστηκαν αρκετά διαβασμένη, η φόρμα των γηπεδούχων ήταν εκείνη που θα κέρδιζε το ματς, με τους Κέβιν Πάντερ και Τόνι Τέιλορ στους 13 πόντους, ενώ ο Ντέγιαν Κράβιτς έφτανε σε double double 10 πόντων και ισάριθμων ριμπάουντ, για να ξεχωρίσει στην απέναντι πλευρά με 12 πόντους ο Κάσιους Ρόμπινσον.

«Σεφτέ» στο Βέλγιο έκανε η Ολίμπια Λιουμπλιάνας, που πέρασε από την Οστάνδη με 79-73. Το τελευταίο δεκάλεπτο θα έκανε τη διαφορά υπέρ των Σλοβένων, εκεί όπου με επιμέρους σκορ 12-23 και τον Γιαν Σπαν να φτάνει στους 23 πόντους, έγειραν την πλάστιγγα με το μέρος τους, ενώ οι 19 πόντοι του Νεμάνια Τζούρισιτς δε θα έφταναν για τους γηπεδούχους.

Μπολόνια-Μπαϊρόιτ 74-67
Οστάνδη-Ολίμπια Λιουμπλιάνας 73-79