20.4 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ελλάδα – Ουγγαρία 67-51: Πιο εύκολα στο δεύτερο τεστ

Πολύ πιο εύκολα πήρε τη δεύτερη φιλική νίκη κόντρα στην Ουγγαρία η Εθνική Ελλάδος, που επικράτησε με 67-51. Στη διάθεση του Βασίλη Μασλαρινού τέθηκαν τόσο οι διεθνείς του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, όσο και η Μαριέλλα Φασούλα που δεν αγωνίστηκε στο προηγούμενο παιχνίδι για προληπτικούς λόγους. Δεν θα συνεχίσουν στην προετοιμασία της Εθνικής για το Ευρωμπάσκετ η Στέλλα Φουράκη και η Γεωργία Γρηγοροπούλου.

Η Φασούλα ήταν και η πρώτη σκόρερ με 17 πόντους (7/9 δίποντα, 3/5 βολές), 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 22'44'' συμμετοχής. Λίγο από όλα έκανε η Ελεάννα Χριστινάκη που σημείωσε 14 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

Η Εθνική μπήκε καλύτερα στο παρκέ και μετά το 5ο λεπτό άρχισε να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα. Σπανού και Χριστινάκη έδωσαν πολλές λύσεις στην επίθεση, ενώ η ευστοχία από τη γραμμή των 6,75μ. (3/3 στο πρώτο δεκάλεπτο) έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να ξεφύγει με 25-9.

Οι φιλοξενούμενες στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν την νευρικότητα και την αστοχία της Εθνικής, μειώνοντας στους τρεις πόντους (30-27 στο 16ο λεπτό), όμως οι αθλήτριες του Βασίλη Μασλαρινού επανέκαμψαν και έφεραν εκ νέου τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (39-28) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Με όπλο την άμυνα οι Ελληνίδες κρατούσαν για τα καλά τα ηνία του αγώνα (48-34 στο 23’) με τον ομοσπονδιακό προπονητή Βασίλη Μασλαρινό να κάνει συνεχείς αλλαγές δοκιμάζοντας πολλά σχήματα. Μάλιστα με τη Φασούλα να σηκώνει μεγάλο βάρος των επιθέσεων στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στο +17 (56-39 στο 29’).

Το ίδιο σκηνικό παρέμεινε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δοκιμές να συνεχίζονται και την Εθνική Γυναικών να φτάνει στη νίκη με 67-51 επί της Ουγγαρίας.

Η Αγγελική Νικολοπούλου τραυματίστηκε 3'44" από το τέλος του αγώνα και αποχώρησε. Εκτός 12άδας για τον σημερινό αγώνα έμειναν οι Παυλοπούλου, Πανούση και Αναστασοπούλου.

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Στρέμπας, Μηλαπίδης

Δεκάλεπτα: 25-11, 39-30, 56-41, 67-51

Ελλάδα (Μασλαρινός):  Σταμολάμπρου 6(2), Μποσγανά, Αλεξανδρή 2, Νικολοπούλου, Σωτηρίου 9(2), Λούκα 6, Σπανού13(1), Χριστινάκη 14(1), Τσινέκε, Δίελα, Φασούλα 17.