19.2 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ελλάδα-Λευκορωσία 77-67: Της αμύνης τα παιδιά… (vids+pics)

Η Εθνική έψαχνε τρόπο να αντιδράσει, μετά το σοκ του Νιουκάστλ, έδειξε και πάλι αρκετά προβλήματα, αλλά όποτε αποφάσισε να «κλειδώσει» την άμυνά της έκανε τη διαφορά, φτάνοντας στο 77-67 έναντι των Λευκορώσων και στην πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023, βάζοντας από τη Θεσσαλονίκη και... με την αύρα των Γκάλη και Ίνγκραμ, ένα πρώτο «λιθαράκι».

Οι δύο ομάδες άρχισαν «μουδιασμένα» το ματς, πηγαίνοντας χέρι χέρι σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Μανωλόπουλουν να ψάχνουν τη λύση σε αρκετούς, αλλά οι Λευκορώσοι κρατούνταν με το μακρινό σουτ, το οποίο τους έδωσε και διαφορά πέντε πόντων στο 9ο λεπτό (13-18). Η Εθνική είχε μεγαλύτερο πρόβλημα στο τρίποντο, αλλά ο Κασελάκης ήρθε να προσφέρει ανάσα, σημειώνοντας το 16-18 της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, ακουμπώντας την μπάλα στον Παραχούσκι και δημιουργώντας έτσι τα προβλήματα, φτάνοντας πολύ νωρίς στη δεύτερη περίοδο να προηγηθούν με +7, χάρη σε ακόμη ένα τρίποντο από τον Μπλίζνιουκ (19-26 στο 13'). Με τον Λούντζη να βοηθά μαζί με τον Κασελάκη να «δεθεί» η άμυνα και να προσφέρει λύσεις στην επίθεση απέναντι στη ζώνη τους, τη στιγμή που ο Γόντικας «σκέπασε» τα καλάθια και έβαλε ανάχωμα στον Παραχούσκι, η «γαλανόλευκη» επέστρεψε και με επιμέρους 19-2 έμοιαζε να επιβάλλει την τάξη, προτού ένα καλάθι του Σαλάς διαμορφώσει το 38-30 του ημιχρόνου.

Η άμυνά μας δεν μπήκε... το ίδιο έτοιμη στην τρίτη περίοδο, με τους Λευκορώσους να παίρνουν πάλι λύσεις από τη ρακέτα τους με τον Σάλας και να γίνονται εκ νέου απειλητικοί, εκμηδενίζοντας σχεδόν τη διαφορά στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου με επιμέρους 4-11 (42-41). Ένα γρήγορο σε αντίδραση 5-0 «ξύπνησε» κάπως την Εθνική, που χρειάστηκε την είσοδο του Καλαϊτζάκη για να ενεργοποιήσει ξανά την ανασταλτική της λειτουργία και να ξεφύγει, έχοντας και τον Κασελάκη σε εξαιρετική κατάσταση για να πάει στο τελευταίο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (58-48).

Η αδυναμία της άμυνάς μας να μείνει σε μια σταθερή απόδοση έδωσε ξανά τη δυνατότητα στους αντιπάλους μας να πλησιάσουν, με τον Μπλίζνιουκ να παίρνει το «όπλο» από μακριά και να μειώνει σε απόσταση καλαθιού με ένα νέο επιμέρους 4-12 για την ομάδα του (62-60 στο 33'). Το παιχνίδι έγινε αρκετά νευρικό και οι Λευκορώσοι θεωρούσαν, ότι με το να μας στείλουν στη γραμμή των βολών, όπου παρουσιάζαμε πρόβλημα αποτελεσματικότητας, θα είχαν κέρδος, όμως την ίδια ώρα υψώσαμε πάλι «τείχος» με τον Γόντικα στην άμυνα, με τον Καλαϊτζάκη πάλι να είναι εκπληκτικός και να κλέβει μπάλες, ενώ την ίδια ώρα ευστοχούσαμε από τα 4.5 μέτρα για να βρεθούμε εκ νέου στο +10 με δύο λεπτά για τη λήξη (73-63). Οι παίκτες του Βεργκούν, αυτή την φορά, δεν είχαν χρόνο και απαντήσεις, με την νίκη να έρχεται τελικά άνετα και την Εθνική μας να παίρνει την πρώτη της νίκη σε αυτά τα προκριματικά (77-67).

Δεκάλεπτα: 16-18, 38-30, 58-48, 77-67

ΒΡΑΧΟΙ: Η ομάδα αυτή οφείλει να βασίζεται στο σύνολο και σε όσα μπορεί μια καλή ποσότητα παικτών να προσφέρει σε μια καλή μέρα. Αρκετοί είχαν πολύ καλή απόδοση ξεκινώντας άμυνα, με τον Κωστή Γόντικα (13 π., 3 ρ., 2 ασ., 2 κ.) να δίνει το έναυσμα, τους Λεωνίδα Κασελάκη (14 π., 4 ρ.) και Μιχάλη Λούντζη (12 π., 9/13 β.) να έχουν σταθερά καλή παρουσία, τον Δημήτρη Αγραβάνη (14 π., 7 ρ.) να ηγείται επιθετικά και τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη (5 π., 4 ρ., 3 κλ.) να κάνει τη διαφορά ανασταλτικά με την «έκρηξή» του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Εθνική μας είχε εννέα παραπάνω κατοχές από τα λιγότερα λάθη (8-17) που έκανε έναντι των Λευκορώσων, με τις συνολικά έξι παραπάνω (14-17 επιθετικά ριμπάουντ) να αποτυπώνονται στο τελικό σκορ με αντίστοιχη εκμετάλλευση, αφού τα σουτ εντός παιδιάς δεν είχαν μεγάλη διαφορά σε συνολικά ποσοστά, με 36.7% για εμάς και 38.1% για τους αντιπάλους μας.