15.8 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ελβετία – Ελλάδα 68-69: Η Σακελλαρίου λύτρωσε την Εθνική Νέων Γυναικών

Δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια μετράει η Εθνική Νέων Γυναικών στο European Challenger που διεξάγεται στο Γερεβάν της Αρμενίας. Μετά την πανηγυρική νίκη επί της Αλβανίας, τα «γαλανόλευκα» κορίτσια επικράτησαν με 69-68 της Ελβετίας, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Εθνική Νέων Γυναικών επέβαλε το ρυθμό της παίρνοντας τα ηνία του αγώνα. Αρχικά η Κάλη Μιχαηλίδου και στη συνέχεια η Λίλια Καρακασίδου έδωσαν λύσεις στην επίθεση και την δυνατότητα στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να ξεφύγει με 28-12 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, ενώ δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στο +18 (40-22).

Η Ελβετία προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει σε 42-28 με την συμπλήρωση του πρώτου μισού της αναμέτρησης.

Η Εθνική έχοντας πρόβλημα στο σκοράρισμα (σημείωσε δύο πόντους στα έξι πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου) έδωσε την ευκαιρία στην Ελβετία να πλησιάσει (44-41 στο 26’), όμως η Καρακασίδου με δυο καλάθια έδωσε ανάσα κάνοντας το 49-41. Η αντίπαλος όμως δεν τα παράτησε, έφτασε το παιχνίδι στο καλάθι (56-54) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και ισοφάρισε σε 58-58 στο 34’.

Καρακασίδου και Φάρου βοήθησαν την Εθνική να κάνει το 63-58 τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά η Ελβετία έφερε το παιχνίδι εκ νέου στα ίσα (65-65 στο 38’30’’). Η Φάρου απάντησε (67-65), για να έρθει το τρίποντο από την Μπρούτσεζ δίνοντας το προβάδισμα στην Ελβετία με 68-67 (στα 53 δευτερόλεπτα). Το καλάθι, όμως, της Ολυμπίας Σακελλαρίου ήταν καθοριστικό (στα 33"), έκανε το 69-68 με την Ελβετία να μην μπορεί στη συνέχεια να απαντήσει και την Εθνική Νέων Γυναικών να παίρνει τη νίκη.

Οι αγώνες συνεχίζονται μεθαύριο Σάββατο (17/07) με την Ελλάδα να αντιμετωπίζει την οικοδέσποινα Αρμενία (19:15).

Μετά το τέλος του αγώνα η προπονήτρια της Εθνικής Νέων Γυναικών, Ελένη Μίχα δήλωσε: «Παρουσιάσαμε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι. Ξεκινήσαμε συγκεντρωμένα ακολουθώντας το πλάνο μας, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο αποσυντονιστήκαμε από την σκληρή άμυνα των αντιπάλων, χάσαμε εύκολα καλάθια κάτι το οποίο επηρέασε την ψυχολογία μας. Έφτασε το παιχνίδι στο καλάθι, όμως βρήκαμε τη δύναμη να ευστοχήσουμε στο τέλος, ενώ σταθήκαμε και τυχεροί στην τελευταία επίθεση των αντιπάλων μας. Θα ξεκουραστούμε αύριο και θα προετοιμαστούμε για το παιχνίδι του Σαββάτου με την Αρμενία».

Δεκάλεπτα: 12-20, 28-42, 50-55, 68-69

Ελλάδα (Μίχα): Καρακασίδου 21(1), Μπουντούρη 9(1), Σακελλαρίου 8(1), Μιχαηλίδου Κ. 12, Φάρου 10, Νάτσκου 2, Δερμιτζάκη, Γούλα 5(1), Παπαμαρκάκη, Μιχαηλίδου Ε. 2, Παντελή.