19.4 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Εκτέλεσε τον Χολαργό ο ΠΑΟΚ (pics)

Ο ΠΑΟΚ έχτισε μια διαφορά, ξέφυγε στην τρίτη περίοδο και πήρε την εντός έδρας νίκη από τον Χολαργό με το τελικό 80-73 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα μετά το 3-9 (2’50’’). Πήραν το προβάδισμα (13-10, 6’) και είχαν τις απαντήσεις και τη δεύτερη φορά που ο Χολαργός πήρε τα ηνία για να μετατρέψει το 13-17 (7’30’’) σε 37-31 (20’), ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13 (47-34, 23’15’’) με τους Χρυσικόπουλο, Κόνιαρη και Τέπιτς.

Ο ΠΑΟΚ σούταρε καλύτερα, έβρισκε καλές συνεργασίες και σταδιακά και έδειχνε να έχει τις απαντήσεις απέναντι στον αντίπαλό του, ανεβάζοντας και την πίεση στην άμυνά του. Το αποτέλεσμα ήταν και η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες να μεγαλώνει (64-44, 28') με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Φιλ Γκος.

O Χολαργός έκανε την αντεπίθεσή του στην τέταρτη περίοδο με το +22 (66-44) να γίνεται +14 (66-52, 32') και το 70-52 (33') να μετατρέπεται σε 72-64  (36'30'') με ένα επιμέρους 6-18! Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα βήμα πιο κοντά (74-68, 38'45''). Στα 32'' ο Οκερέαφορ ευστόχησε για το 77-71, ο Τέπιτς απάντησε (80-71) και ο ΠΑΟΚ κράτησε στα χέρια του τη νίκη που σφραγίστηκε με το τελικό 80-73.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Αρκετοί παίκτες του ΠΑΟΚ βγήκαν μπροστά, ο Αντώνης Κόνιαρης όμως για μία ακόμη φορά έδειξε πως έχει κάνει ένα βήμα μπροστά. Οργάνωσε, έπαιξε άμυνα και άγγιξε το double double με 9 πόντους και 8 ασίστ, ενώ είχε και 3 κλεψίματα!

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ: Ο ΠΑΟΚ ενεργοποίησε την άμυνά του, αλλά είχε ένα μεγάλο όπλο επιθετικά: Τα σουτ τριών πόντων. Μέτρησε 10/21 ήταν συνεπής από τα 6μ75 και άγγιξε το 50% στον τομέα αυτό.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μαγκλογιάννης, Μπίκας
Δεκάλεπτα: 18-17, 37-31, 66-46, 80-73