16.3 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Εκρηκτικό φινάλε και ζωντανός ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και με το  83-76 επί της Βέντσπιλς έμεινε ζωντανός και με κουράγιο για αντεπίθεση πρόκρισης στο δεύτερο μισό.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο ματς, είχε καλύ αμυντική λειτουργία και τον Χρυσικόπουλο να δίνει τις επιθετικές λύσεις, προηγήθηκε με 19-12 στο 7'30'' και έκλεισε το δεκάλεπτο με 21-17.

Στην δεύτερη περίοδο όμως, άλλαξ το σκηνικό. Η Βέντσπιλς κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια με τον Γιουτσίκας να κάνει ζημιές, ο αρχηγός Γκιούλμπις βρήκε σουτ και ευστοχούσε από μακριά, έτσι οι Λετονοί με σερί 12-1 από το 14' μέχρι το 16'30'' προηγήθηκαν με 36-31 και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 41-35, με υπεροχή στα ριμπάουντ 21-13 και με τον Γκιούλμπις να έχει φτάσει ήδη τους 13 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ έκανε δυναμική είσοδο και στο δεύτερο ημίρονο, στο 23'30'' είχε προσπεράσει με 46-43 και επί μέρους σκορ 11-2 και τον Κατασίβελη να δίνει τον ρυθμό, όμως, η συνέχεια και πάλι ανήκε στους Λετονούς. Εκλεισαν τους διαδρόμους, βρήκαν εύστοχα σουτ, ανέτρεψαν το σκορ, προηγήθηκαν με 50-46 στο 25' και έκλεισαν την περιόδο μπροστά με 61-57.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε στην άμυνα , έτρεξε και έκανε ένα γρήγορο 9-0 μέχρι το 32'30'', προσπερνώντας με 66-61 και δείχνοντας αποφασισμένος να φύγει νικητής από το γήπεδο.

Ο Γκος "ζεστάθηκε", το σερί του ΠΑΟΚ πήγε στο 13-2 και το 70-63 στο 34' ήταν μια καλή υποθήκη νίκης. Η Βέντσπιλς είχε πάλι απαντήσει, ισοφάρισε σε 70-70, ο Μαργαρίτης όμως το πήρε προσωπικά και με δικές του ενέργειες σε επίθεση και άμυνα τον κράτησε όρθιο και ο Τζόουνς με τρίποντο στα 32'' έκανε το 79-73 και σφράγισε τη νίκη.

ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ: Ο ΠΑΟΚ είχε πολλούς παίκτες ανά διαστήματα στον αγώνα που πρωταγωνιστούσαν, με Χρυσικόπουλο, Κατσίβελη, Μαργαρίτη κατά σειρά, όμως, το τρίποντο του Λάκι Τζόουνς στο 39'28'' ήταν το σουτ που έκρινε τον νικητή του αγώνα.

ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Πολύ ισορροπημένες ήταν οι επιδόσεις των δύο ομάδων, όμως, σε ένα ματς που κρίθηκ στις λεπτομέρειες και είχε μεγάλη πίεση και ένταση, το ότι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να τελειώσε με 8 λάθη έδειξε το καθαρό μυαλό που του έδωσε τη νίκη.

PHOTOCREDITS: EUROKINISSI