17.4 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Εθνική Γυναικών: Διπλή… ήττα στο Βέλγιο (pics)

Την ήττα από το Βέλγιο, με 67-53, γνώρισε η Εθνική Ελλάδας Γυναικών σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Κορτράικ. Οι δύο ομάδες θα τεθούν ξανά αντιμέτωπες το Σάββατο (12/06, 17.00).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, το οποίο προετοιμάζεται για τη συμμετοχή του στο Ευρωμπάσκετ Γυναικών που θα διεξαχθεί το διάστημα 17-27 Ιουνίου, δεν είχε στη διάθεσή του την Αγγελική Νικολοπούλου, ενώ η Ελεάννα Χριστινάκη τραυματίστηκε ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του ματς και αποχώρησε. Τώρα, θα υποβληθεί σε εξετάσεις, για να εξακριβωθεί η κατάστασή της.

Η «γαλανόλευκη» παρουσίασε -σε γενικές γραμμές- καλή εικόνα, με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, οπότε «κόλλησε» στην επίθεση. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Βασίλης Μασλαρινός, δοκίμασε αρκετά σχήματα, στην προσπάθειά του να τεστάρει την κατάσταση των παικτριών του και να βγάλει χρήσιμη συμπεράσματα εν όψει των επίσημων αναμετρήσεων.

Η Εθνική Γυναικών ξεκίνησε καλά τον αγώνα και ήταν μέσα στο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, κοντράροντας την αντίπαλό της. Ένα επιθετικό «μπλακ άουτ» ωστόσο, λίγο πριν από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, έδωσε την ευκαιρία στο Βέλγιο να ξεφύγει στο σκορ. Το 21-21 μετατράπηκε σε 37-21, με την ελληνική ομάδα να δέχεται σερί 16-0. Η διαφορά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου έφθασε τους 20π. (45-25), με τις Ελληνίδες διεθνείς όμως να μην τα παρατούν. Πίεσαν τις Βελγίδες και μείωσαν σε 59-48, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη. Ωστόσο, οι γηπεδούχες δεν έχασαν τον έλεγχο και «κράτησαν» το ροζ φύλλο με 67-53.

Δεκάλεπτα: 16-15, 37-23, 51-37, 67-53.
Ελλάδα (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 6 (1), Μποσγανά, Αλεξανδρή, Παυλοπούλου 9 (1), Σωτηρίου 4, Λούκα 2, Σπανού 8, Χριστινάκη 13, Τσινέκε 1, Δίελα, Φασούλα 10.