22.9 C
Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου, 2024

Δύσκολα η Μπασκόνια, “αυτοκτονία” για Μούρθια (vids)

H Ρεάλ Μπέτις έβαλε δύσκολα στην Μπασκόνια, όμως οι Βάσκοι, με μία κυριαρχική τέταρτη περίοδο, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο του αγώνα με 84-73 και να φτάσουν στη δεύτερη φετινή τους νίκη σε 5 αγωνιστικές στην ACB, μερικές μέρες πριν υποδεχτούν τον Ολυμπιακό (22/10), στην τέταρτη στροφή της Euroleague.

O Τορνίκε Σενγκέλια ήταν για μία ακόμη φορά ο ηγέτης της ομάδας, αφού χρειάστηκε να αγωνιστεί για σχεδόν 36 λεπτά και τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Πολύ καλός για την Μπέτις ήταν ο Σέιν Μίτσελ Γουίτινγκτον με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 24-35, 42-49, 84-73

Δείτα τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Με μία τραγική τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 21-4 (!), η Μούρθια ουσιαστικά "αυτοκτόνησε" και έχασε εκτός έδρας από την Φουενλαμπράδα με 75-74.

Για τους νικητές ο Άντερσον Κάρβελ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και μία αυτοκρατορική τάπα στο τελευταίο σουτ της Μούρθια ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ ήταν ο Άσκια Μπούκερ.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 39-40, 54-69, 75-74