26.9 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

Νέα νίκη ο Φάρος, βήμα παραμονής ο Πρωτέας

Με την πρώτη του ήττα απειλήθηκε ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα νικώντας στο τέλος τον ΠΑΟΚ με 64-63. Στην παράταση κέρδισε ο Ολυμπιακός Βόλου τις Εσπερίδες, ενώ άνετη νίκη σημείωσε ο Πανιώνιος επί του Παναθλητικού. Νέα νίκη σημείωσε ο Φάρος Κερατσινίου με τον Πρωτέα Βούλας να κάνει μεγάλο βήμα για την απευθείας παραμονή του στην Α1 Γυναικών. Τέλος η Δάφνη Αγίου Δημητρίου συνέτριψε με 101-39 τον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε το αήττητο του Ολυμπιακού

Απίστευτο ματς έγινε στην Πυλαία με τον ΠΑΟΚ να απειλεί τον αήττητο του Ολυμπιακού και τελικά οι ερυθρόλευκες να επικρατούν με 64-63.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση και να κοιτάει στα μάτια τον αντίπαλό του. Το ματς κρίθηκε 10 δεύτερα πριν το τέλος με τη Λιούις να κερδίσει δύο βολές. Ευστόχησε στην πρώτη, έχασε τη δεύτερη και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

Διαιτητές:  Γερακίνης-Ξέρας

Δεκάλεπτα: 16-18, 36-34, 49-50, 63-64

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Στεργίου, Λύμουρα 7, Μαγαλιού 6 (2), Μάλαρντ 10, Τράντα 3 (1), Λιούις 16, Αλμπάνεζ 21 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας) : Μάζιτς 10, Σταμάτη 3 (1), Σπυριδοπούλου 4 , Χατζηνικολάου 4, Μάλτση 11, Σωτηρίου 4 , Καλτσίδου 19, Αντερσον 7, Μακόλι 2

Στην παράταση ο Ολυμπιακός Βόλου 72-71 τις Εσπερίδες

Σημαντική νίκη στην παράταση πήρε ο Ολυμπιακός Βόλου κερδίζοντας με 72-71 τις Εσπερίδες.

Ο αγώνας είχε συγκλονιστική εξέλιξη την ομάδα της Καλλιθέας να προηγείται με 60-49 και τις γηπεδούχες με αντεπίθεση διαρκείας να στέλνουν τον αγώνα στην παράταση (64-64). Εκεί ο Ολυμπιακός Βόλου ξέφυγε με 72-64, οι Εσπερίδες μείωσαν στον πόντο και είχαν στην ευκαιρία να πάρουν την νίκη με τη Μούρερ να αστοχεί στο τέλος.

Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπαγερίδης
Δεκάλεπτα: 17-13, 31-36, 45-53, 64-64 (κ.α.), 72-71 (παρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 8(2), Ταντουρόφσκα 22(4), Σουλτάνη 7(1), Αντριους 13, Ζέρβα 2, Ζήτη, Γουίλιαμς 11, Δεληγιάννη 9.

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Ρουμπελάκης): Τζαμπάζη, Μούρερ 21(2), Δανούση 1, Ευμορφοπούλου 1, Λουκάτου 10(1), Στεφάτου 6, Λίτση 16, Ζότοβα 14(2), Λούνα Κάστρο 2.

Ανετη επικράτηση για τον Πανιώνιο

Εύκολη νίκη σημείωσε ο Πανιώνιος, ο οποίος στο κλειστό της Νέας Σμύρνης επικράτησε με 81-53 του Παναθλητικού.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-20. Ο Πανιώνιος, ωστόσο, στη συνέχεια βρήκε το ρυθμό του, κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο παρκέ φτάνοντας σε μια άνετη νίκη με 81-53.

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Σταθόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 44-28, 65-37, 81-53

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσίκληρας): Τζόνσον 14, Τσίκα 2, Σπαθάρου 14(4), Τσιαδή 3(1), Χίλι 12, Σεμανιάκου 9, Θεοδωρομανωλάκη 7(1), Στεφανίδου 9(3), Παπαδοπούλου, Γρηγορίου, Ραϊνάκη, Μπόνη 11(3).

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Καφαντάρη): Χαιριστανίδου 12, Γράψα 1, Κιλαζίδου 6(2), Κυρατζή, Κατωπόδη 4, Σταυρίδου 7(1), Νάστου 6(2), Μπράουν 14(2), Γκλεζάκη 2, Ρίτς 1.

Βήμα παραμονής ο Πρωτέας Βούλας

Σημαντική βήμα για την παραμονή στην Α1 Γυναικών έκανε ο Πρωτέας Βούλας, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 70-73 του Αθηναϊκού.

Η ομάδα της Βούλας συντηρούσε ένα μικρό προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης με κορυφαία τη Νταϊάνα Ντέλβα (24 πόντους) έφτασε σ’ αυτή τη σημαντική νίκη.

Διαιτητές: Τσαχάκης, Φραγκούλη

Δεκάλεπτα: 15-19, 34-38, 47-55, 70-73

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλογερόπουλος): Τζανετάτου 7, Στούπα, Κόνιαλη 15(2), Λιτλ 17(1), Σλούκα 5(1), Σουάν 13, Μακέι 13(1).

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαββάτης): Καρλάφτη 5(1), Γκόβαν 14(1), Κολάτου 9, Καμπουράκη 2, Ντέλβα 24, Τζόουνς 12, Μυλωνάκη, Χατζηγιακουμή 7(2), Αναστασοπούλου Μ.

Νέα νίκη για το Φάρο Κερατσινίου

Καλύτερος ο Φάρος Κερατσινίου επικράτησε με 57-53 της Νίκης Λευκάδας και συνεχίζει να είναι δεύτερος και με διαφορά στη βαθμολογία.

Οι παίκτριες του Γιώργου Λειβάδη πήραν από το ξεκίνημα κεφάλι στο σκορ απέναντι στη Νίκη που αγωνίστηκε χωρίς την Ντάναμ.

Διαιτητές: Δημόπουλος-Ντάνος

Δεκάλεπτα: 16-10, 29-18, 42-35, 57-53

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Λειβάδης): Γκριτζά 6, Καλογήρου 7(1), Γούναρη 9(3), Παπαμιχαήλ 6, Μαγκλάρα 5, Δίελα 2, Τζόνσον 14, Γουόκερ 8.

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου συνέτριψε τον Παναθηναϊκό

Εύκολο έργο είχε η Δάφνη Αγίου Δημητρίου απέναντι στον Παναθηναϊκό τον οποίο νίκησε με 101-39 με τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες να είναι μεγάλη.

Διαιτητές: Λύρας Λαζόγκα
Δεκάλεπτα: 34-11, 54-19, 78-23, 101-39
ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. (Μπουμπούς, Σαββάδης) Γιαννέλη 6 (1) , Βλάνη 3(1) , Αλεξανδρή 9, Μανώλη 10(2) , Καλαμπάκου 16 , Ντίτριχ 10(1), Γιαμπάνη 13, Μούλη 17, Ροσέλ 17
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης, Αρχιμανδρίτης): Κάσδαγλη 6(1), Τσινέκε 13, Ακρίβου 2, Τσέτα 2, Μπρούλια 6(1), Εζέτζα 10, Κοίλια Π., Κοίλια Ν., Γάτου, Νούλα, Ζαρρή, Κακούρη.